Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Holokaustą šiemet primins VARDŲ skaitymo savaitės renginiai

Iniciatyvos plakatas. Organizatorių nuotr.

manoteises.lt | 2017 09 13

Artėjant Lietuvos žydų genocido dienai, pilietinės iniciatyvos VARDAI organizatoriai kviečia prisiminti ir pagerbti Holokausto aukas. Jau septynerius metus vykstantys nužudytųjų vardų skaitymai šiemet apjungs įvairius susibūrimus ir truks visą savaitę.

Renginių ciklas prasidės Merkinėje. Rugsėjo 17 d. gyventojai balsu ištars prieš daugiau nei septynis dešimtmečius sunaikintų savo bendruomenės narių vardus taip įprasmindami miestelyje įvykusią tragediją.

Rugsėjo 20 d. Vilniuje VARDŲ skaitymai vyks dvejose vietose – prie buvusios geto bibliotekos (Žemaitijos g. 4) ir prie „Atminimo akmens“ vegetariško restorano įkūrėjams ir savininkams Faniai bei Lazarui Lewando (Vokiečių g. 14).

Rugsėjo 23 d. VARDAI bus skaitomi Kaune.

Rugsėjo 24 d. Lietuvos gyventojai kviečiami aplankyti arčiausiai esančias žydų žudynių vietas.

„Holokaustas – viena skaudžiausių temų Lietuvos istorijoje. Tik kalbėdami ir prisimindami nemalonią praeitį galime tapti atviri pasauliui. Manau, kad šie skaitymai yra stipri ir asmeniška tokios atminties bei laisvės išraiška“, – sako VARDŲ koordinatorė Milda Jakulytė-Vasil.

Iniciatyvų sąrašas nėra baigtinis – visi norintieji gali prisidėti išsirinkdami Holokausto atminimui svarbią vietą. Nužudytųjų vardai ir pavardės gali būti randami muziejuose, bibliotekose ar žydų paveldo išsaugojimu besirūpinančiose organizacijose. Daugiau informacijos apie skaitymus  ir tai, kaip juos suorganizuoti, rasite čia.

Savaitės laikotarpis pasirinktas ne atsitiktinai – per jį vyks net kelios žydų religijai ir kultūrai svarbios šventės. Rugsėjo 21–22 dienomis šiemet bus minima Roš ha-šana. Tai žydų Naujieji metai – susimąstymo ir susikaupimo periodas. Lietuvos žydų genocido diena sutampa su šabu – per jį pagal žydiškąją tradiciją negalima lankyti kapų.

Lietuvos žydų genocido diena minima rugsėjo 23 d. Tą dieną 1943 m. buvo likviduotas Vilniaus getas.

VARDAI socialiniame tinkle „Facebook“

Tekstas parengtas įgyvendinant projektą „Mokantis istorijos“, kurį finansuoja „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondas“ (GVF) ir fondas „Remembrance, Responsibility, Future“ (EVZ). Projektą įgyvendina – Lietuvos žmogaus teisių centras.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki