Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Įsibėgėjo audio festivalis „Banguoja“: keletas rekomendacijų

manoteises.lt | 2021 09 20

„Nepatogaus kino“ rengiamas pirmasis Lietuvoje audio festivalis „Banguoja“ įsibėgėja – daugybė klausytojų jau spėjo pasimėgauti radijo dokumentikos, tinklalaidžių ir trumpaisiais audio kūriniais. Festivalis tęsis iki spalio 31 dienos, o tiems, kas dar nespėjo atrasti šio netikėtai intymaus žanro, rengėjai pateikia keletą rekomendacijų. Tad nuo ko pradėti pažintį? Visą festivalio programą galima nemokamai klausytis adresu banguoja.lt.

„Audio dokumentika yra tarsi tarpinis žanras tarp filmo ir knygos, tad labiausiai rekomenduojame šiuos kūrinius klausytis kažkur ramiai įsitaisius, jiems skiriant nedalomo laiko. Kita vertus, audio žanrai suteikia kiek daugiau laisvės, tad kūrinius lietuvių ar anglų kalba – beveik pusę festivalio programos – galima laisvai klausytis ir, pavyzdžiui, vairuojant automobilį“, – pasakoja „Banguoja“ sumanytoja ir viena iš koordinatorių Judita Ragauskaitė. „Prisėsti prie ekrano tikrai prireiks, jei pasirinksite kūrinius retesnėmis, pavyzdžiui, čekų ar švedų kalbomis – visi „Banguoja“ kūriniai turi lietuviškus subtitrus ir tai yra ypatingai reta proga susipažinti su kitų šalių kūryba ir ją suprasti.“

Audio festivalis „Banguoja“, festivalio nuotr.

Šio žanro dar nebandžiusiems klausytojams „Banguoja“ sumanytoja pataria pažintį pradėti nuo trumpiausio programos kūrinio „Laiptais į dangų vienais apatiniais“ (3:12 min). „Tai – puikus trumpas startas, padėsiantis suprasti, apie ką yra festivalis. Neabejoju, kad po šios intymios, nuoširdžios ir jautrios istorijos apie porą, kuriai atėjo laikas atsisveikinti, norėsis toliau smalsauti, ką pasakoja kitos istorijos“, – intriguoja J. Ragauskaitė.

Tie, kurie nuolat ieško įdomių tinklalaidžių, savo kelionę į šį žanrą greičiausiai pradėjo su „Radiolab“ –  viena žinomiausių radijo laidų ir tinklalaidžių. Daugybę apdovanojimų ir įvertinimų gavę „Radiolab“ festivalyje pristato savo kūrinį „Gondolininkė“. Tai – Venecijos kanalais vingiuojanti istorija apie pirmąjį translytį gondolininką ir apie tai, kaip sunku būti savimi, kai visas pasaulis iš paskutiniųjų stengiasi tave paversti tuo, kuo nesi.

Geimeris: žmogžudystės planas“ patiks tiems, kas mėgsta paslaptingų žmogžudysčių (angl. „murder mistery“) žanrą. Audio kūrinys atkreipia dėmesį į skaudžias socialines problemas – kitą gyvenimo virtualiame pasaulyje pusę ir neapykantos kalbą jame. Geriausias internetinis 14–mečio Viktoro draugas suplanavo ir įvykdė išpuolį savo mokykloje. Ši patirtis paskatino Viktorą imtis misijos: jis nori papasakoti pasauliui apie tai, kas vyksta kompiuterinių žaidimų bendruomenėse. Reporterei jis žingsnis po žingsnio pasakoja, kaip jo draugas pradėjo planuoti išpuolį ir niekas jo nesustabdė, nors jis atvirai apie tai rašė video žaidimų entuziastų forumuose.

Aktorės Elžbietos Latėnaitės ir žurnalisto Adomo Zubės lietuviškai įgarsintas kūrinys „Lūžis“ atvirai kalba nepatogia tema – ką laikysime sutikimu seksui? Jauni žmonės po trejų metų kalbasi apie merginai ilgai ramybės nedavusį įvykį, apie vieną kadaise nutikusią naktį. Pasirodo, įvykiams susiklosčius taip, kaip tikėjosi jis, tai visiškai nebuvo tai, ko norėjo ji.

Audio festivalis „Banguoja“, festivalio nuotr.

Festivalyje pristatomas ir šiandienos kontekste itin aktualus lietuvių kūrėjų darbas „Negaliu tylėti. Baltarusių istorijos“. Prestižinį Åke Blomström apdovanojimą pelniusi radijo dokumentikos prodiuserė ir kūrėja Vita Ličytė kalbina penkis žmones, nusprendusius nebetylėti apie savo patirtus išgyvenimus, persekiojimą ir namus privertusias palikti aplinkybes. Iš Baltarusijos pasitraukę žmonės Lietuvoje kuria naujus gyvenimus, bet mintyse nuolat nešiojasi namų ilgesį, rūpestį dėl gimtos šalies ateities, draugų saugumo ir stengiasi, kaip tik gali, kad išsilaisvinimo viltis neužgestų.

Festivalis „Banguoja” vyksta iki spalio 31 d., visus audio kūrinius nemokamai galima rasti adresu www.banguoja.lt, jį organizuoja „Nepatogus kinas”. Pagrindinis rėmėjas „RADIO CITY by CITUS”, finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Lietuvoje.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki