Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė įspėjo Lietuvos parodų ir kongresų centro LITEXPO atstovus šiems diskriminavus gide-vertėja Dubajuje vyksiančioje parodoje įsidarbinti norėjusią moterį. Darbo pokalbio metu jos teirautasi, ką ji, prireikus išvykti, darys su savo mažamečiu vaiku, nors apie vaikų turėjimą pareiškėja nebuvo pateikusi informacijos atrankos komisijai.
Pareiškėja kandidatavo į gidės-vertėjos pareigas parodoje „Expo 2020“. Darbuotojas, laimėjęs atrankos konkursą, pusę metų praleis Jungtiniuose Arabų Emyratuose pristatydamas Lietuvą.
Skunde lygių galimybių kontrolierei pareiškėja nurodė, kad jos buvo klausiama apie mažamečio vaiko priežiūrą ir motinystę. Pasak nukentėjusiosios, atrankos komisijos narys teigė, kad „pusmetis yra netrumpas laikas, o tokio amžiaus vaikui labai reikalinga mamos ranka“ bei klausė, „ar ne per didelė jūsų asmeninės ambicijos kaina?“.
Išnagrinėjusi gautą skundą, B. Sabatauskaitė nusprendė, kad toks atrankos komisijos nario klausimas prieštarauja Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymui. Šiame įstatyme numatytas draudimas reikalauti iš darbo ieškančių asmenų informacijos apie jų šeiminę padėtį, šeimos planus ar privatų gyvenimą.
Pasak LITEXPO atstovų, apie šeiminę padėtį teirautasi siekiant nustatyti kandidatės psichologinį pasiruošimą išvykti į pusę metų trunkančią kelionę.
B. Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad pasiruošimą išvykti galima įvertinti nesikišant į privatų asmens gyvenimą. „Įstatyme numatyto draudimo klausti apie šeiminę padėtį nesilaikymas negali būti pateisinamas siekiu įvertinti psichologinį pasiruošimą. Norėdami sužinoti, ar kandidatė galės iškeliauti pusmečiui, komisijos nariai galėjo tiesiogiai to ir klausti. Pavyzdžiui, ar ji turėsianti galimybę ilgam laikui išvykti iš šalies be trukdžių arba pateikti tam tikras užduotis siekiant nustatyti psichologinį pasiruošimą“, – sako lygių galimybių kontrolierė.
Pagal Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą, priekabiavimas suprantamas kaip veiksmas, kuriuo dėl asmens lyties įžeidžiamas jo / jos orumas taip sukuriant priešišką ir žeminančią aplinką. Atranką vykdžiusios komisijos nario klausimus ir pastabas kandidatė įvertino kaip nepageidaujamą elgesį, kuriuo buvo įžeistas jos orumas, todėl šios pastabos laikytinos priekabiavimu dėl lyties.
Europos Parlamento ir Tarybos direktyva dėl moterų ir vyrų lygių galimybių ir vienodo požiūrio į moteris ir vyrus užimtumo bei profesinės veiklos srityje principo įgyvendinimo skelbia, kad nepalankus požiūris į moterį dėl jos motinystės yra tiesioginė diskriminacija dėl lyties. Todėl lygių galimybių kontrolierė bendrovę įspėjo dėl priekabiavimo lyties pagrindu.
„Moterys dažniau išeina vaiko priežiūros atostogų ir dažniau atlieka buities darbus, prižiūri vaikus šeimoje, todėl svarbu suvokti, kokią didelę įtaką tai daro moterų karjeros galimybėms. Darbdaviai turėtų ieškoti būdų, kaip užtikrinti deramą asmeninio ir profesinio gyvenimo balansą, o ne kurti išankstines prielaidas apie motinystės (ar tėvystės) ir karjeros suderinimo iššūkius“, – teigia B. Sabatauskaitė.