Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro administracija diskriminuoja pacientus ir pacientes su judėjimo negalia. Dėl nesutaisomo lifto asmenims su ribotu judumu nėra galimybių patekti į centro Psichosocialinės reabilitacijos skyrių.
Skundą kontrolierei pateikusi pareiškėja teigė, kad jai buvo reikalinga dialektinės elgesio terapijos paslauga. Ši terapija buvo teikiama trečiame aukšte. Sugedus Vasaros g. 5 esančio statinių komplekso 7-ojo korpuso liftui pacientai (-ės) su judėjimo negalia neturi galimybių naudotis skyriaus specialistų paslaugomis.
Centro administracija aiškino, kad pastatas priklauso Vilniaus miesto savivaldybei, todėl ji neturinti galimybių „daryti įtakos lifto veiklos atstatymui“.
Pagal Lietuvos įstatymus, už objektų prieinamumo užtikrinimą yra atsakingos savivaldybių institucijos, savininkai arba statinių naudotojai. Nors kontrolierės tyrimo pradžioje dėl lifto sutvarkymo centro darbuotojai į savivaldybę nebuvo kreipęsi, gegužę toks susitikimas įvyko. Jo metu savivaldybės ir Vilniaus miesto psichikos sveikatos centro atstovai aptarė lifto atnaujinimo galimybes. Centro atstovai (-ės) taip pat teigė, kad planuoja statyti naują pastatą, prieinamą žmonėms su negalia – į jį bus perkeltas paslaugų teikimas.
Lygių galimybių kontrolierė apgailestauja, kad žmonių su negalia interesai vis dar nustumiami į antrą planą. „Deja, darbo praktikoje dažnai susiduriame su situacija, kai infrastruktūros prieinamumo užtikrinimas nėra laikomas prioritetu. Pamirštama pareiga paslaugas teikti visiems vienodomis sąlygomis. Šiuo atveju, Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre žmogus su negalia negali gauti visų jai / jam reikalingų paslaugų. Sveikintina, kad savo teisių pažeidimus patyrę gyventojai su negalia kreipiasi į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą. Labai viliuosi, kad ši situacija ir kitoms viešąsias (ir ne tik) paslaugas teikiančioms įstaigoms suveiks kaip priminimas “, – sako B. Sabatauskaitė.
Kontrolierė centro administracijai siūlo psichikos sveikatos priežiūros paslaugas organizuoti taip, kad jos būtų prieinamos pacientams ir pacientėms su judėjimo negalia.
Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija Lietuvą įpareigoja užtikrinti, kad žmonės su negalia galėtų be kliūčių gauti visas paslaugas ir patekti į pastatus, kur tos paslaugos teikiamos.