Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Lietuviško dokumentinio filmo kūrėjai: Į pasaulį atėjome duoti

Aurelija Olendraitė | 2012 04 18

Antradienį, „Skalvijos” kino teatre, vyko „Nepatogaus kino” klubo filmo peržiūra. Jos metu buvo parodytas naujas lietuviškas dokumentinis filmas „Kraujo kelias”. Šio filmo herojai – žmonės, donorų ir savo stiprios dvasios, bei nuoširdžių medikų dėka, ryžtingai kovojantys su klastingu kraujo vėžiu. Po filmo peržiūros vyko diskusija apie donorystės svarbą sergantiesiems ir visai visuomenei.

Diskusijoje dalyvavusi VU ligoninės Santariškių klinikų Kraujo centro vedėja, gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė teigė, kad šiuo metu kraujo vėžys nebėra nuosprendis, ši liga išgydoma ir vis didesnį skaičių žmonių galima išgelbėti. Tačiau yra klastingų šios ligos formų, kurios užklumpa netikėtai. „Kad kova vyktų sėkmingai, reikia dirbti ranka rankon”- patirtimi dalinosi Onkohematologinių ligonių bendrijos pirmininkė ir filmo herojė Dalia Bielskytė. Šis filmas taip pat yra sėkmingo darbo, siekiant skleisti donorystės idėją, pavyzdys. „Niekada nežinai kada ateis ta diena, tad kol nesergi, gali būti geras, o kai esi geras ir gyventi smagiau” – teigė D. Bielskytė.

Į klausimą kaip gimė filmo idėja, herojė sakė, kad išgirdusi diagnozę, sutriko, nes niekada anksčiau nebuvo girdėjusi, jog egzistuoja liga – leukemija. „Buvau girdėjusi tik apie leukozę, kuria serga karvės ir žmonės šia liga susirgti negali” – juokavo moteris. Tad natūraliai kilo mintis, kad reikia informacijos, kuri nebūtų atgrasi ir moralizuojanti, reikia suteikti galimybę pamatyti sergančių žmonių akis, kurios nepalieka abejingų. Filmo autoriai pasistengė perteikti transplantacijos laukiančių žmonių jausmus ir situacijos reikšmingumą.

Filmo prodiuserė Ieva Kašauskaitė-Petrauskienė pasakojo, kad dar prieš keturis metus ji taip pat nieko apie kaulų čiulpų donorystę nežinojo. Nenuostabu, kad nežinojimas sukelia nepagrįstą baimę tapti donoru. Tad gimė idėja, jog reikia kažko ryškaus ir paveikaus, supažindinančio su transplantacija. Progresuojant medicinai, Lietuvoje prasidėjo kaulų čiulpų transplantacija. Todėl 2005 m. gimė akcija „Būk geras”. Šios akcijos koordinatorius Šarūnas Judickas pasakojo, kad prireikus donorų, jų buvo ieškoma užsienyje, tačiau atliekant operacijas Lietuvoje, norėtųsi, kad donorų nereiktų ieškoti taip toli, kad ir lietuviai supratų donorystės svarbą.

Akcijos pradžioje, potencialių kaulų čiulpų donorų registre tebuvo 250 žmonių, kurie patys buvo sergančiųjų artimieji. Vykdant įvairias akcijas, išvykas į mokyklas, supažindinančias visuomenę su donoryste, potencialių donorų skaičius per metus išaugo iki 1700. Tad galima teigti, jog tais metais donorų registras buvo bene greičiausiai augantis kaulų čiulpų donorų registras pasaulyje.
Tokią sėkmę akcijos būk geras organizatoriams atnešė mintis iškelti ligoninę už jos ribų, t.y. žmonėms suteikiant galimybę nevykstant į ligoninę, duoti kraujo mėginį ir tapti potencialiu donoru įvairių švenčių, festivalių ar kitų susibūrimų metu. Prie akcijos prisidėjo ir kelių mokyklų abiturientai, nusprendę savo pilnametystę įrodyti ne kokiais nors kitokiais būdais, o būtent išreikšdami valią tapti potencialiais kaulų čiulpų donorais.

Po diskusijos, „Buk geras” akcija buvo suorganizuota čia pat, Skalvijos kino teatro patalpose. Džiugu, jog filmas abejingų nepaliko ir skambant akcijos draugo, grupės „Karma” vokalisto, Kazimiero Likšos atliekamiems kūriniams, potencialių kaulų čiulpų donorų registrą papildė būrys gerų žmonių, suprantančių, jog į pasaulį atėjome duoti.

Daugiau apie šią puikią akciją galite sužinoti www.bukgeras.lt

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki