Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Lygių galimybių kontrolierė primena: sniego nevalymas gali pažeisti lygias galimybes

2022 12 05

Lietuvoje jau kurį laiką grožimės krintančiu sniegu, tačiau tinkamai nevalomas jis gali virsti nemenku iššūkiu žmonėms su negalia, vyresnio amžiaus asmenims ir auginantiems mažus vaikus. Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė primena, kad šaligatvių, pandusų nevalymas, automobilių stovėjimo vietų žmonėms su negalia ir pėsčiųjų perėjų užvertimas pusnimis yra lygių galimybių pažeidimai.

„Turbūt daugeliui iš mūsų yra tekę bristi per gilų sniegą norint pereiti gatvę, ar matyti po gatvės valymo sniegu užkastus automobilius. Žinoma, tokios situacijos yra nepatogios ir kelia nepasitenkinimą, bet kai kuriems žmonėms jos reiškia ir visišką savarankiško gyvenimo apribojimą. Suprantama, kad didelio snygio metu gali būti nespėjama visų pėsčiųjų zonų nuvalyti vienodai, tačiau valant svarbu, kad valant nebūtų sudaromos dar sudėtingesnės sąlygos“, – sako B. Sabatauskaitė.

Birutė Sabatauskaitė, Gabrielės Grebliunės nuotr.

Paslaugų ir viešųjų erdvių neprieinamumo problema šaltuoju sezonu nėra tik numanoma. Štai dar pavasarį kontrolierė gavo skundą dėl netinkamos daugiabučių namų kiemų priežiūros Vilniaus Pilaitės mikrorajone. Pareiškėjas rašė, kad pėsčiųjų takus valantis traktorius sniegą nustumia link gatvės ir užblokuoja priėjimą prie žmonėms su negalia skirtų automobilių stovėjimo vietų. Kadangi pats juda vežimėlio pagalba, prie namų bei kitose miesto vietose suformuotos pusnys jam buvo neįveikiamos ir dėl to jis negalėjo ne tik nuvykti į darbą, bet ir patenkinti savo socialinių poreikių, naudotis gyvo dalyvavimo reikalaujančiomis paslaugomis. Vilniaus miesto savivaldybė ir kelius Pilaitėje prižiūrinti įmonė atsakingai sureagavo į pareiškėjo bei Tarnybos kreipimusis – kliūtys buvo panaikintos, o įmonės darbuotojai įpareigoti kaskart po snygio patikrinti automobilių stovėjimo vietų žmonėms su negalia prieinamumą. Siekdama užtikrinti, kad ateityje sniegą valančios įmonės tokių klaidų nebedarytų, savivaldybė taip pat ėmėsi papildomų veiksmų ir į naujas sutartis įtraukė reikalavimą neužversti sniegu pėsčiųjų perėjų, siaurų šaligatvių, įėjimų į įstaigas bei žmonėms su negalia skirtų privažiavimų.

Neatsakingo sniego valymo būta ir Kaune. 2021 m. pavasarį kontrolierė ištyrė gautą skundą ir nustatė, kad Kauno miesto savivaldybė, nepasirūpinusi sniego nuvalymu nuo Taikos pr. šaligatvių, neužtikrino vienodų sąlygų visiems gyventojams naudotis viešosiomis erdvėmis. Pareiškėjos, turinčios sunkią judėjimo negalią, teigimu, ties nurodyta pėsčiųjų perėja „stūksojo sušalusio sniego gūbriai, o stotelės prieigose – kalnai sušalusio sniego ir gilios pėdos.“ Skunde pažymėta, kad tokios sąlygos kelia pavojų pareiškėjos sveikatai ir užkerta galimybę keliauti be lydinčio asmens pagalbos. „Jaučiau didžiulę nuoskaudą, beviltiškumą“, – rašė pareiškėja.

Kontrolierė įsitikinusi, kad atsakingas sniego valymas turėtų būti standartas ne dėl Lygių galimybių įstatymo pažeidimo grėsmės, bet siekiant sudaryti sąlygas, kuriomis žmonės galėtų gyventi oriai, atsižvelgiant į turimą negalią, fizinį pajėgumą ar šeiminę padėtį: „Kliūtis sukuria ne turima negalia, o nepritaikyta aplinka. Aplinką mes galime keisti. Taip pat svarbu nepamiršti, kad nenuvalyti keliai gali būti pavojingi ar sukelti neproporcingų iššūkių ir vyresnio amžiaus asmenims, kurių mobilumas yra pasikeitęs, bei tėvams su mažais vaikais. Puikiai žinome, kad pasivaikščioti mieste ar viešuoju transportu nuvykti į polikliniką stumiant kūdikio vežimėlį jau ir šiltuoju metų laiku nėra lengva, tad aukštos pusnys žiemą tikrai nepadeda.“

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba ragina kelių ir šaligatvių valymo paslaugas teikiančias įmones pasiruošti žiemos sezonui informuojant savo darbuotojus apie būtinybę užtikrinti, kad nuvalomas sniegas nebūtų nustumiamas į praėjimui būtinas vietas: pėsčiųjų perėjas, įėjimus į pastatus, žmonėms su negalia skirtas automobilių stovėjimo vietas, siaurus šaligatvius.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki