Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Ne paprastas vyras

Billy Tiptonas, filmo „Ne paprastas vyras“ stop-kadras.

Billy Tiptonas, filmo „Ne paprastas vyras“ stop-kadras.

manoteises.lt | 2021 09 01

Amerikiečių džiazo muzikantas Billy Tiptonas padarė sėkmingą karjerą. Tačiau po jo mirties paaiškėjo, kad gimus jam buvo priskirta moteriška lytis. Tiptono gyvenimas virto istorija apie ambicingą moterį, vardan karjeros apsimetusia vyru. Su tokia menininko gyvenimo interpretacija sutinka ne visi. Rytoj prasidedantis queer festivalis „Kreivės“ kviečia į dokumentinio filmo „Ne paprastas vyras“ peržiūras Kaune ir Vilniuje. Jame Tiptonas – trans kultūros ikona, kuri išdrįso gyventi pagal savo paties taisykles.

Billy Tiptonas savo karjerą pradėjo praėjusio amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje. Nors džiazo muzikanto karjera truko daugiau nei 40 metų, tačiau ypač daug dėmesio jo asmenybė sulaukė po mirties 1989-aisiais. Besiruošiant laidotuvėms atrasta, kad Billy yra translytis. Muzikantas buvo vedęs, buvo įsivaikinęs tris vaikus ir aplinkinių apibūdinamas kaip „šeimos vyras“. Žinia nustebino muzikanto artimiausius žmones ir gerbėjus, apie tokią „sensacingą“ žinią rašė ne tik bulvarinė spauda, bet ir tokie dienraščiai kaip „New York Times“.

Tačiau anuomet muzikanto gyvenimas intepretuotas kaip ambicingos moters, siekusios karjeros vyrų dominuojamoje srityje, sprendimas apsimetinėti vyru.

Režisieriai  Aisling Chin-Yee ir Chase Joyntas permąsto Tiptono gyvenimą filme „Ne paprastas vyras“. Režisieriai kalbina tokius gerai žinomus trans bendruomenės narius ir aktyvistus kaip Susan Stryker, Zackary Drucker bei Amos Mac naktiniuose klubuose, taip grąžindami pasakojimą į Tiptono darbo aplinką. Kalbėtojai dalijasi tiek asmeniškomis patirtis, tiek bendresniais pastebėjimais apie trans tapatybes, parodydami, kad pasaulis gali ir turi būti interpretuojamas atsisakant nusistovėjusių normų. Tokiu būdu įprastas Tiptono kaip cislytės moters,  tiesiog negalėjusios savęs realizuoti dėl lyčių normų, paveislas nustumiamas į paraštes. „Ne paprastas vyras“ atskleidžia translyčių žmonių reprezentavimo svarbą, jautriai tyrinėjant queer patirtis ir atmintį.

Filmo peržiūros vyks rugsėjo 4 d. 18.30 val. socialiniame centre „Emma“ (Kaunas) ir rugsėjo 11 d. 15.35 val. kino centre „Skalvija“ (Vilnius).

Festivalio „Kreivės“ rėmuose vyksiančius renginius remia Aktyvių piliečių fondas, EEE finansinis mechanizmas, Lietuvos kino centras, Vilniaus miesto savivaldybė, Kanados ambasada ir JAV ambasada.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki