Aktualu

„Nepatogaus kino“ atidaryme įteiktas „Oskaras“ B.Tiškevič ir N. Rekašiūtei

Atidarytas žmogaus teisių kino festivalis „Nepatogus kinas“. Didžiausias nekomercinis kino renginys Lietuvoje šiemet įteikė specialų apdovanojimą ir pristatė festivalio žiūri narį, įkalintą Rusijos kalėjime. Rengėjai sako, kad programa kaip niekada gausi – devynios programos ir per penkiasdešimt filmų.

Neringa Rekašiūtė ir Beata Tiškevič atsiima „Nepatogaus kino 2015“ apdovanojimą už žodžio ir saviraiškos laisvės stiprinimą Lietuvoje (Jūratės Ramanauskaitės nuotr.)

Atidarymo filmas apie politines realijas Sirijoje

Šiemet festivalis prasidėjo filmu „Siriška meilės istorija“. Į atsidarymą atvykęs britų režisierius S. McAllisterispenkerius metus filmavo šeimą, persekiojamą Sirijos diktatoriaus Basharo Al Assado rėžimo. Kalėjime susipažinęRagda ir Ameras susituokė, tačiau pakaitomis grįždavo už grotų dėl savo politinių pažiūrų, kol galiausiai pabėgo į Prancūziją, bandė kurti  gyvenimą iš naujo, tačiau išsiskyrė. Filmavimo metu S. McAllisteris pats buvo įkalintas Sirijoje. Prieš kelis mėnesius pasirodęs filmas jau apdovanotas didžiausio D. Britanijos dokumentinio kino festivalio –Sheffieldo – žiuri didžiuoju prizu. „Siriška meilės istorija“ – jau ketvirtas S. McAllisterio filmas, rodomas „Nepatogiamekine“: „Šis festivalis mane kvietė atvažiuoti į Lietuvą turbūt nuo tada, kai pats įsikūrė. Ir galiausiai prikvietė tiek, kad nebegalėjau atsisakyti. Džiaugiuosi, galėdamas šį vakarą būti su jumis“, – sakė S. McAllisteris.

Žiūri narys bausmę atlieka Rusijos kalėjime

Šiemet konkursinei festivalio programai vertinti pakviesti šeši žiuri nariai. Tiesa vienas, kalintis Rusijos kalėjime, filmų nepamatys ir vertinimų neatsiųs. Ukrainiečių režisierius Olegas Sentsovas už tariamą planavimą susprogdinti Lenino skulptūrą ir padegti prorusiškas organizacijas Kryme buvo išvežtas į „didžiąją kaimynę“ ir ten nuteistas dvidešimčiai metų kalėjimo. Protestuodama prieš tokį elgesį su menininku, tarptautinė kino bendruomenė simboliškai jį įtraukia į festivalių žiuri, taip pabrėždama, kad režisierius turėtų būti kino vyksmo dalimi, o ne sėdėti kalėjime.  „Olegui Sentsovui nebuvo užtikrinta teisė į teisingą teismą: pagrindinis liudininkas atsisakė savo parodymų ir teigė buvęs spaudžiamas liudyti prieš režisierių. Pats Sentsovas kankintas. „Nepatogus kinas“ jungiasi prie tarptautinio kino judėjimo ir ragina Putino režimą išleisti šį politinį kalinį“, – atidarymo metu sakė festivalio direktorius Gediminas Andriukaitis. „Nepatogaus kino“ konkursinės programos filmus vertins didžiausios pasaulyje filmų apie moteris platinimo komapanijos „Women Make Movies” vykdančioji direktorė Debra Zimmerman, tarptautinio festivalio dykumoje „FiSahara“ direktorė Maria Carion, lietuvių kino kritikas Linas Vildžiūnas, žurnalistas ir kino prodiuserisHugh Purcell ir Emanuel Chicon iš festivalio „Visions du Reel“.

„Oskaras“ – Beatai Tiškevič ir Neringai Rekašiūtei

Devintus metus vykstantis žmogaus teisių kino festivalis pristatė ir naujovę – apdovanojimą visuomenės veikėjams, stiprinusiems žodžio ir saviraiškos laisvę Lietuvoje. Aukso spalvos „Oskaras“ su transparantu rankoje atiteko aktorei ir televizijos laidų vedėjai Beatai Tiškevič bei fotografei Neringai Rekašiūtei. Šią vasarą pasirodžius menininkiųfotoprojektui „Jie laimėjo loteriją“, kritikuojančiam šauktinių kariuomenę ir vyraujančias vyriškumo normas, N.Rekašiūtė ir B. Tiškevič susilaukė aršios kritikos ir viešai buvo vadinamos tėvynės išdavikėmis: „Mus savo metiniame pranešime paminėjo Prezidentė Dalia Grybauskaitė, mus vadino Salomėjomis Nerimis ir tėvynės išdavikėmis. Jautėme didelį spaudimą atsiimti savo žodžius tam, kad išliktume ir vėl prisitaikytume prie didžiosios masės ir tos neva teisingos nuomonės“, – gavusi apdovanojimą sakė N. Rekšiūtė. Apdovanojimui „Nepatogus kinas“ buvonominavęs cenzūruotos pasakų knygos „Gintarinė širdis“ autorę Neringą Dangvydę bei dizainerį Robert Kalinkin, kurio religinės tapybos darbus imituojanti kolekcijos reklama teismo buvo pripažinta prieštaraujanti visuomenės moralės principams.  Laimėtojas išrinko festivalio gerbėjai, balsuodami internetu.

Devynios programos ir per penkiasdešimt filmų

Ketvirtadienio vakare prasidėjęs festivalis siūlo per penkiasdešimt dokumentinių filmų ir devynias skirtingas programas, kurios iš 25 metų distancijos pasiūlys permąstyti sovietmetį, kvies susipažinti su paskutine Afrikos kolonija – Vakarų Sachara, siūlys „patikrintų“ filmų programą, į specialius seansus kvies vaikus ir kt. Festivalio organizatoriai sako skirsiantys ypatingą dėmesį moterų klausimams retrospektyvoje „Moterys kuria kiną“, kurioje žiūrovai pamatys ir tris dokumentinio kino meistrės Kim Longinotto filmus. Prieš kelias dienas K. Longinottoapdovanota prestižiškiausiu dokumentinio kino apdovanojimu D. Britanijoje – „BBC Grierson Trustees’ Award“.

  • Ievos Budzeikaitės nuotr.
  • Ievos Budzeikaitės nuotr.
  • Ievos Budzeikaitės nuotr.
  • Jūratės Ramanauskaitės nuotr.
  • Jūratės Ramanauskaitės nuotr.
  • Jūratės Ramanauskaitės nuotr.
Komentarai (0)
Susiję straipsniai