Vasario viduryje daugelis šalių mini Saugesnio interneto savaitę, kuri mums primena: vis naujas galimybes atveriančiame virtualiame pasaulyje turime išlikti budrūs. Šia proga dokumentinių filmų festivalio „Nepatogus kinas“ kuruojamas „NK-DOKU“ projektas kviečia atkreipti dėmesį į du šią svarbią temą įtraukiai nagrinėjančius filmus ir persvarstyti savo saugumą internete. Iš viso „NK-DOKU“ platformoje bendruomenės jau gali rasti beveik 20 filmų ir nemokamai rengti jų peržiūras.
„NK-DOKU“ platformoje ką tik atsiradęs filmas „Ir karalius pasakė: koks fantastiškas prietaisas!“ priverčia susimąstyti apie tai, ką reiškia nuolatos būti apsuptam dėl mūsų dėmesio konkuruojančių vaizdų. Šiandien pasaulyje jau yra daugiau nei 45 mlrd. fotoaparatų ir jais „pagaminama“ dar daugiau milijardų turinio vienetų: nuo propagandos iki adrenalino kupinų triukų ant dangoraižių stogų. Kitas filmas – „Tiktok, Boom“ – žvelgia į vieną įtakingiausių šių dienų socialinių platformų ir nagrinėja poveikį, kurį mums daro ši istoriją keičianti programėlė.
Šiuos ir kitus filmus nemokamai gali žiūrėti visoje Lietuvoje įsikūrusios bendruomenės – bendrakūrystės projektas „NK-DOKU“ pasirūpina filmais ir kviečia bendruomenes burtis bei pačioms organizuoti dokumentinio kino peržiūras. „Šį projektą įkūrėme tam, kad dėmesio vertus ir svarbius filmus galėtų pažiūrėti kuo daugiau žmonių – ne vien festivalio „Nepatogus kinas“ metu. Šiandien platforma jau vienija net 246 vartotojus, kurių didžioji dalis – regionuose veikiančios bendruomenės, iš viso jau suorganizuota daugiau nei 80 seansų. Susiburti nemokamai žiūrėti filmus gali visi – tereikia patalpos ir projektoriaus, o mes pasirūpiname viskuo kitu – filmų medžiaga, jų rodymo teisėmis“, – pasakoja „NK-DOKU“ koordinatorė Emilija Statinaitė.
Šiam projektui sukuruoti filmai pritaikomi įvairiausioms temoms ir amžiaus grupėms. „NK-DOKU“ jau naudojasi mokyklos, bibliotekos, bendruomenėse susibūrę kino klubai, jaunimo organizacijos ir mes esame atviri visiems – šios platformos teikiamos galimybės dažnai žengia toliau už vien filmo peržiūros ribų. Organizacijos po filmų rengia diskusijas, kuriasi kino ambasadorystės projektai – šie filmai gali tapti įkvėpimu daugybei veiklų ir idėjų“, – džiaugiasi E. Statinaitė.
Minėti dokumentiniai filmai Lietuvos bendruomenėms tapo prieinami „NK-DOKU“ platformos rengėjams įgyvendinant tarpkultūrinio pažinimo ir medijų raštingumo projektą „Kino ambasadoriai“. Drauge su Britų Taryba įgyvendinamo projekto metu 15-18 metų mokiniai iš įvairiakalbių Vilniaus regiono mokyklų renkasi žiūrėti filmus, juos analizuoja, mokosi juose narpliojamas temas nušviesti bendraamžiams ir savo mokyklų bendruomenėse patys rengia kino seansus.
„Tokios edukacijos svarbios mokyklose, nes kitokių kultūrų ir situacijų pažinimas padeda plėsti akiratį. Pamačiau tokių žmonių istorijų, kurios – totaliai skirtingos nei mano, – po filmų peržiūros ir mokymų, kaip pristatyti filmus savo mokykloje, pasakojo viena moksleivė. – Manau, daugumai jaunimo tarpe yra lengviau informaciją priimti tada, kai ji eina iš bendraamžio ar panašaus amžiaus žmogaus.“
„Tai – tik vienas puikių pavyzdžių, kaip filmai gali būti pritaikomi įvairiausioms bendruomenių veikloms. Susidomėjimas „NK-DOKU“ auga, o mes kasmet atnaujiname filmų katalogą – šiemet jį vėl papildysime 10 naujų filmų, nestokosiančių įkvėpimo ir nuostabos akimirkų. Tad labai kviečiame bendruomenes ir organizacijas naudotis „NK-DOKU“ – tereikia užsiregistruoti, sulaukti patvirtinimo ir suteiksime visą reikiamą medžiagą jūsų peržiūrai“, – ragina E. Statinaitė.