Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Nevyriausybinės organizacijos kreipėsi į prezidentą, prašydamos neskirti Kasčiūno ministru

Laurynas Kasčiūnas su
manoteises.lt | 2024 03 21
Komentarų skaičius

15

Daugiau nei 20 žmogaus teisių srityje dirbančių nevyriausybinių organizacijų ir asociacijų trečiadienio vakarą kreipėsi į Lietuvos Respublikos prezidentą Gitaną Nausėdą, kuris šią savaitę žadėjo apsispręsti dėl Lauryno Kasčiūno tinkamumo eiti krašto apsaugos ministro pareigas. Kreipimusi prašoma netvirtinti Ministrės Pirmininkės Ingridos Šimonytės pateiktos L. Kasčiūno kandidatūros. Kreipimąsi taip pat kviečiami pasirašyti ir Lietuvos gyventojai.

Nevyriausybininkai atkreipia dėmesį į L. Kasčiūno nuoseklią veiklą skleidžiant radikalias, prieš tautines mažumas, pilietinę visuomenę ir migrantus nukreiptas idėjas. Minimi politiko ryšiai su MG „Baltic“, simpatijos buvusiam JAV prezidentui D. Trumpui, aktyvi veikla agituojant prieš Lietuvos narystę Europos Sąjungoje. Primenama, kad L. Kasčiūnas veikė kartu su M. Murza, kuris užgauliojo Šiaulių žydus miesto centre uždegant menorą, o 2021 metais, kalbėdamas apie migrantus iš Afrikos ir Artimųjų Rytų teigė, politikas kad „[šiose kultūrose] vaikų vertė jokiu būdu nėra didelė“.

„Lauryno Kasčiūno vertybės prieštarauja žmogaus teisėms. Atviros Lietuvos fondas ir kitos NVO mano, kad saugumo priešpastatymas žmogaus teisėms yra duobės kasimas. Kandidatai į prezidentus, kurie pritaria Stambulo konvencijos ratifikavimui ir partnerystės įstatymui, neturėtų siūlyti Lauryno Kasčiūno į vieną svarbiausių valstybės postų, ypač šiuo metu,“ – teigia Atviros Lietuvos Fondo direktorė Sandra Adomavičiūtė.

Sandra Adomavičiūtė

Sandra Adomavičiūtė, Atviros Lietuvos fondo nuotr.

Kreipimosi iniciatoriai įspėja, kad šio kandidato į ministro postą veikla normalizuoja ir įgalina radikalias pažiūras visuomenėje, o tai daro mūsų valstybę dar labiau pažeidžiamą išorinių grėsmių akivaizdoje.

„Laurynas Kasčiūnas mėgsta kartoti, kad jo praeities dėmės tėra jo jaunystės klaidos. Tačiau 2018 metais kviesdamas vokiečių kraštutinės dešinės politikus į Lietuvą, kandidatas į ministrus jau nebuvo „eksperimentuojantis ir tapatybės ieškantis jaunuolis“. Kraštutinės politiko pažiūros prasimuša visoje jo biografijoje. Paskirti jį ministru reikštų normalizuoti tokias pažiūras ir idėjas. Idėjas, kurios yra fašistinės arba su fašizmu flirtuojančios. Sunkiai suvokiama, kaip tokioms idėjoms prijaučiantis asmuo gali būti įsivaizduojamas geriausiu kandidatu rūpintis krašto saugumu fašistuojančio imperialistinio Putino režimo akivaizdoje,” – teigia vienas iš kreipimosi autorių, socialinių mokslų dr. Karolis Dambrauskas.

Karolis Dambrauskas, asmeninio archyvo nuotr.

Karolis Dambrauskas, asmeninio archyvo nuotr.

Kreipimesi pabrėžiama L. Kasčiūno veikla vadovaujant Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui: „Kasčiūnas buvo vienas iš apgręžimo politikos, dėl kurios nežinomas skaičius migrantų mirė arba buvo negrįžtamai sužaloti Lietuvos – Baltarusijos pasienyje, iniciatorių. […] Lietuvos Respublikos Konstituciniam Teismui 2023 m. birželio 7 d. paskelbus, kad nuostatos, kuriomis buvo ribojama prieglobsčio prašytojų laisvė, prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, paklaustas, ką darytų kitaip, L. Kasčiūnas atrėžė: „Aš manau, kad daryčiau tą patį”. Tokia L. Kasčiūno pozicija yra visiškai nesuderinama su pagarba Konstitucijai ir teisės viršenybės principais,“ – rašoma išplatintame tekste.

Lauryno Kasčiūno skyrimas į krašto apsaugos ministro postą kelią grėsmę ir karo prieš Ukrainą akivaizdoje. Ministrų kabinete turėti žmogų, paženklintą tokia praeitimi ir idėjomis, pirmiausia būtų naudinga priešiškoms Lietuvai valstybėms – ir ypač fašistuojančiam Rusijos režimui, kuris galimai nepraleis progos išnaudoti kandidato į ministro postą praeities savo propagandai.

Iniciatorių teigimu, jei Prezidentas visgi patvirtintų politiko kandidatūrą, organizacijos sieks, kad Seime būtų inicijuojama nepasitikėjimo Laurynu Kasčiūnu procedūra.

Teksto autoriai ir toliau kviečia visuomenę paremti kreipimąsi internete. Kreipimąsis išsiųstas Prezidentui Gitanui Nausėdai ir Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei, antradienį pateikusiai Lauryno Kasčiūno kandidatūrą.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

 1. Evaldas

  Atsiskleidė “Atviros Lietuvos Fondas” kokia Lietuvai grėsmę kelianti organizacija yra. Niekada gyvenime neremsiu ir kitiems nerekomenduoju tokių hu*lo marionečių remti.

 2. Saulius

  Taip L.Kasčiūnui!

 3. Diama

  Dabar tai pats geriausias kandidatas. O tokie, atsiprašant, žmogais teisių gynėjai turėtų nuroxyti, kas juos finansuoja. Akivaizdu, kokios šalies interesus tokie gynėjai atstovauja.

 4. Audrius

  Dabar pats laikas imti į rankas vėliavėles, balionus ir eiti mitinguoti už taiką. 😂 Tikiu, Laurynas bus pats geriausias krašto apsaugos ministras. Kad ir kaip raudoniesiems tai nepatiktų.

 5. Matas

  Būtų labai įdomu sužinoti šių neomarksistinių NVO finansavimo kilmę. Raudonieji “liberalai” kovos iki galo, kad galėtų sėkmingai pasitikti savus- komunistus iš rusijos, Lietuvoje.

 6. Dalia

  Tie, kurie šiuo metu yra prieš L. Kasčiūną, tuo pačiu metu yra prieš Lietuvos saugumą. O gal jau gėles auginate okupantui pasitikti?

 7. Vytautas

  Nykštukinės žmogaus teisių organizacijos prabilo. Įdomu kiek Lietuvos piliečių jos atstovauja? Gal ne tik Lietuvos piliečiams atstovbauja? Įdomu ar šios organizacijos pasmekė kyšininką Eligijų Masiulį arba Kauno ,merą – Rusijos fabrikantą Visvaldą Matijošaitį? Kažkodėl šitokių veiksmų iš jų negirdėjau. Dabar šitie nyštukai pasisako prieš jauną, veržlų kandidatą į Lietuvos minstrus, kuris sulaukia pagyrų net iš oponentų Seime. Noriu retoriškai paklausti – ponai kam Jūs dirbate?

 8. Mantas

  Geresnio kandidato šiai dienai nėra. Jaunas, veržlus, patriotiškas, ko daugiau reikia. Tik už Kasčiūną !

 9. Jonas

  Ponai kokias žmogaus teises ginate? šitas centras gina visai tai kas amoralu ir anarchiška. Šaunuolis Laurynas. Nelegaliems migrantams ne vieta Lietuvoje. O besipiktinantis kad Laurynas žvangina ginklais: pažiūrėk į Rusiją. Ar nuo jos agresijos siūlai gintis gvazdikais? Šmeižiantys Lauryną akivaizdžiai Maskvos ruporai

 10. inga

  LR yra 30000 vaikų turinčių skaitymo rašymo spec.poreikį,disleksiją.Jų aukštas intelektas,daugybė žymių
  žmonių dislektikai.Jų teisės į mokslą gimtąją kalba niekas negina,nes sustabdė,nustojo finansuoti garsinių
  vadovėlių leidimą,nėra nemokamų video pamokų,nors šie vaikai negali perskaityti spauzdinto teksto.Jų situacija
  baisi.Pilna prisikūrę organizacijų ,atseit ginančių žmogaus teises,nors dauguma jų gina tik mažutės mažumos
  teises.Toks kiekis kenčiančių Lietuvos vaikų ,jiems nerūpi,va tokie gynėjai.

 11. Ignas

  Žvangintojas ginklais negali būti ministru.

 12. Jurgita

  Pasirašau už tai, kad būtų uždarytos “žmogaus teisių” institucijos ir nebenusišnekėtų.

 13. Mindaugas

  neskirti

 14. Aura Narmontaite

  Ne Kasciunui!!

 15. Eglė