Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

NVO „Lygiosios“ pradėjo bendradarbiauti su „Safecity“: kurs saugesnius miestus per kovą su priekabiavimu

Moteris, ištiesusi ranką į priekį stamdyti smurtui, asociatyvi nuotr., Pexels

Smurto prevencija, asociatyvi nuotr., Pexels

VšĮ „Lygiosios“ | 2024 06 06

„Lygiosios“ tapo pirmąja nevyriausybine organizacija Lietuvoje, suteikiančia platformą pranešimams apie priekabiavimą, kurį žmonės patyrė viešosiose ir privačiose erdvėse: gatvėse, baruose, parkuose, renginiuose ir netgi namuose. Nuo šiol lietuviai, patyrę priekabiavimą, gali ne tik kreiptis į policiją, bet taip pat užpildyti „Safecity“ anketą lietuvių arba anglų kalbomis ir pranešti apie įvykį, jo laiką bei vietą, taip prisidedant prie saugesnio miesto kūrimo.

Šurmuliuojančiose Lietuvos gatvėse vyksta tyli kova – žmonės, o ypač moterys, patiria įvairaus tipo seksualinį smurtą: prievartą, apiplėšimą, lietimą, graibymą, seksualinio pobūdžio komentarus, nuotraukų darymą be sutikimo. Vien 2023-iaisiais metais Lietuvos policija sulaukė per 54 tūkst. pranešimų dėl galimo smurto artimoje aplinkoje. Skaičiai – stulbinantys, tačiau neretai kreipimasis į policiją žmonėms kelia baimę. Jie nerimauja, jog pranešę apie priekabiavimą susidurs su abejingumu, nesulauks pagalbos.

Dėl šios priežasties „Lygiosios“ pradėjo bendradarbiavimą su Red Dot Foundation Global anoniminiu smurto mieste registru „Safecity“. Tai – platforma, kurioje vyrai, moterys ir nebinarūs asmenys gali anonimiškai pranešti apie sunkaus ir lengvo seksualinio smurto atvejus. Šios iniciatyvos tikslas – rinkti informaciją apie smurtą viešosiose bei privačiose erdvėse. Registro duomenys taps pagrindu tolimesniam organizacijos bendradarbiavimui su policija, miesto valdžia ir bendruomenėmis, siekiant užtikrinti saugumą vietose, pasižyminčiose aukštais smurto bei priekabiavimo rodikliais.

„Safecity“ registras, VšĮ „Lygiosios“ nuotr.

„Safecity“ registras, VšĮ „Lygiosios“ nuotr.

Įvykio anketą galima užpildyti „Lygiosios“ svetainėje lietuvių kalba arba anglų kalba „Safecity“ tinklalapyje arba mobiliojoje programėlėje. Kiekvieną atvejį, registruotą anoniminiame smurto registre, organizacija analizuoja individualiai, o vėliau – sudaro įžvalgas bei rekomendacijas, kaip pakeisti esamą padėtį problematiškose miesto vietose.

Žmonės, pranešę apie priekabiavimą, tiesiogiai kuria saugesnį miestą: stiprina skaidrumą, prisideda prie informuotumo apie smurtą bei priekabiavimą, skatina politinius pokyčius ir biudžeto optimizavimą, skirtą efektyvesniam išteklių paskirstymui saugumui užtikrinti.

Tarp saugumo įrankių – savigynos užsiėmimai moterims

Nors priekabiavimo ir seksualinio smurto problema Lietuvoje itin didelė, „Lygiosios“ atsisako susitaikyti su šia realybe ir siekia suteikti žmonėms, o ypač moterims, dar daugiau įrankių kovojant su priekabiavimu.

Vienas iš jų – balandžio mėnesį surengtas savigynos seminaras su Muay Thai trenere Anele Jablonskyte, tapęs tęstine partnerystės su „Safecity“ veikla. Renginio metu moterys buvo mokomos savigynos technikų, kurios padėtų susidūrus su fiziniu priekabiavimu, smurtu. Renginio metu buvo pristatyta ir „Safecity“ platforma. Užsiėmimo metu moterys ne tik įgijo savigynos žinių, bet susipažino ir su saugia skaitmenine platforma, kurioje į jų patirtis atsižvelgiama miesto mastu.

Moteris, besimokanti savigynos, asociatyvi nuotr., Pexels

Savigynos mokymai, asociatyvi nuotr., Pexels

Viena iš „Lygiosios“ įkūrėjų, Deimantė Jakubovskytė, pabrėžia, jog patyrus seksualinį smurtą ar priekabiavimą, visų pirmiausia, yra itin svarbu išdrįsti kreiptis į policiją ir pranešti apie įvykį: „Papasakoti apie smurtą ir priekabiavimą dažnai yra gana nelengva. Pastaraisiais metais žiniasklaidoje matėme ne vieną straipsnį apie mirtimi pasibaigusius smurto atvejus prieš moteris, todėl pirmiausia skatiname aukas pranešti apie bet kokia forma patirtą smurtą policijai. „Lygiosios“ veikla ir partnerystė su „Safecity“ – tai papildomas įrankis Lietuvos žmonėms, norintiems, pasidalinti savo patirtimis, taip prisidedant prie statistikos, apie seksualinį smurtą ar priekabiavimą, rinkimo. Surinkti duomenys apie įvykius bei vietas, kuriose yra aukšta rizika susidurti su nepageidaujamu elgesiu, bus prieinami visiems gyventojams.”

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki