Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Referendume Airijos piliečiai pritarė tos pačios lyties porų santuokoms

Asociatyvi iliustracija (© Augusto Didžgalvio photography)

15min.lt, manoteises.lt | 2015 05 23

Airijos rinkėjai triuškinamai pritarė pasiūlymui įteisinti tos pačios lyties porų santuokas per referendumą, žymintį dramatišką socialinį poslinkį šioje gilias katalikybės tradicijas turinčioje šalyje, šeštadienį nurodė vyriausybės ministrai ir tokių pokyčių oponentai.

Galutiniai rezultatai dar nėra paskelbti, bet „Taip“ stovyklos šalininkai jau švenčia pergalę. Irish Times skelbia, kad 62% balsavusių pasisakė už tos pačios lyties porų santuokas. Rezultatai gauti iš daugiau nei pusės rinkimų apylinkių.

Ministrai prognozavo, kad Airija taps pirmąja šalimi, įteisinusia homoseksualias santuokas po visuotinio plebiscito. Toks rezultatas būtų sukrečiantis pokytis senas katalikybės tradicijas turinčioje šalyje, kurioje homoseksualumas nelaikomas baudžiamuoju nusikaltimu tik nuo 1993 metų ir tebedraudžiama daryti abortus – išskyrus atvejus, kai kyla pavojus motinos gyvybei..

„Tai iš tiesų iškėlė opią temą Airijoje“, – sakė už lygias galimybes atsakingas valstybės ministras Aodhanas O’Riordainas pagrindiniame balsų skaičiavimo centre Dubline.

„Labai stipri žinia kiekvienam jaunam LGBT (lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių asmenų bendruomenės) nariui Airijoje ir kiekvienam jaunam LGBT nariui pasaulyje“, – pridūrė jis.

Sveikatos apsaugos ministras Leo Varadkaras, kuris sausį viename interviu radijui atskleidė esantis gėjus, sakė, kad šis referendumas prilygsta „socialinei revoliucijai“.

Pasiūlymą įteisinti vienalytes santuokas palaikė visos pagrindinės politinės partijos, didieji darbdaviai ir daugelis garsenybių, – tikimasi, kad tai pažymės svarbią transformaciją šalyje, kurios visuomenė buvo ilgai laikoma viena konservatyviausių Vakarų Europoje.

Tik trečdalis šalies gyventojų palaikė 1993 metais priimtą įstatymą, pagal kurį 17 metų ir vyresnių homoseksualių vyrų santykiai nebelaikomi baudžiamuoju nusikaltimu, rodo to meto apklausa. Vienas Aukščiausiojo Teismo teisėjas 1983 metais pareiškė, kad homoseksualumas yra „morališkai klaidingas“, skatinantis depresiją ir savižudybes.

„Iškelta didžiulė Airijos žmonių afiša visam pasauliui, sakanti, kad štai toks yra kelias į priekį“, – sakė Davidas Norrisas, 8-ajame dešimtmetyje pradėjęs kampaniją už gėjų teises.

Nacionalinis transliuotojas RTE nurodė, kad kai kuriuose Dublino darbininkų klasės rajonuose už referendume siūlytą konstitucijos pataisą balsavo iki 80 proc. savo valią pareiškusių žmonių. Skirtumas tarp „Taip“ ir „Ne“ stovyklų buvo daug mažesnis daugelyje kaimiškų vietovių, bet, regis, daugumoje apygardų buvo nubalsuota už pokyčius, pridūrė RTE.

Prie pagrindinio balsų skaičiavimo centro „Taip“ stovyklos šalininkai glėbesčiavosi, verkė ir mojavo vaivorykštės spalvų vėliavomis, kai tapo aišku, kad pasiūlymas įteisinti homoseksualias santuokas sulaukė didelio palaikymo.

„Labai sunku tai įsisąmoninti – viduje jau šūkauju ir šokinėju, bet dabar tiesiog laukiu momento, kada galėsiu tai pasakyti“, – sakė 27 metų gėjus Geras O’Keefe’as, gyvenantis Voterfordo mieste.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki