Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Restorane „Fortas“ – asmenų su regos negalia diskriminacija atsisakius kortelių skaitytuvų su mygtukais

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2023 02 23

Lygių galimybių kontrolierė nustatė, kad UAB „Restoranų grupė FORTAS“, naudodama tik lietimui jautrius banko kortelių skaitytuvus, netiesiogiai diskriminavo asmenis su regos negalia.

Pareiškėjas į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi po to, kai restorane „Fortas“, įsikūrusiame adresu Algirdo g. 17, Vilniuje, jam teko restorano darbuotojui atskleisti savo banko kortelės PIN kodą. Taip nutiko dėl to, kad visi restorane naudojami kortelių skaitytuvai buvo liečiamais ekranais ir neturėjo fizinių mygtukų, kuriais naudodamasis pareiškėjas su regos negalia būtų galėjęs kodą įvesti savarankiškai.

Bendrovė šios situacijos nekomentavo, tačiau dar tyrimo metu įsipareigojo užtikrinti, kad jos valdomuose restoranuose klientams būtų galima atsiskaityti banko kortele naudojant kortelių skaitytuvą su skaičių klaviatūros mygtukais.

„Kaip skunde nurodė pareiškėjas, verslai iš tiesų ne visada susimąsto apie paslaugų prieinamumą mygtukinius prietaisus keisdami modernesnėmis jų versijomis. Nors liečiami ekranai atrodo šiuolaikiškai, galbūt yra lengviau valomi, bet labai svarbu turėti alternatyvą, o dar geriau – nuo pradžių rinktis universalaus dizaino produktus. Džiugu, kad skundžiama restoranų grupė iškart ėmėsi taisyti pažeidimą“, – sako lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

Birutė Sabatauskaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Kadangi kortelių skaitytuvus paslaugų teikėjams suteikia bankai, su kontrolierės sprendimu buvo supažindinta Lietuvos bankų asociacija. Sprendimas taip pat persiųstas Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, nes ji priima Lietuvos Respublikos gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymą įgyvendinančius teisės aktus.

Kontrolierė viliasi, kad po „Forto“ atvejo susimąstys ir kitos įmonės, už kurių prekes ar paslaugas klientai gali atsiskaityti banko kortelėmis. Ji pabrėžia, kad siekdami užkirsti kelią netiesioginei diskriminacijai negalios pagrindu, paslaugų teikėjai turi būti labai atidūs, nes šios formos diskriminacija pasireiškia iš pažiūros neutraliomis, visiems vienodomis praktikomis.

Lygių galimybių įstatymas įpareigoja prekių gamintojus, pardavėjus bei paslaugų teikėjus užtikrinti, kad visiems vartotojams, nepaisant jų negalios ir kitų įstatyme numatytų tapatybės bruožų, būtų sudarytos vienodos sąlygos gauti tokius pačius gaminius, prekes ir paslaugas.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki