Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

„Telia Lietuva“ darbo atrankoje diskriminavo baltarusiškų šaknų turinčią kandidatę

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2022 11 14

Bendrovės „Telia Lietuva“ atstovė diskriminavo į darbo pokalbį pakviestą kandidatę dėl jos tautybės, kalbos, kilmės ir pilietybės. Tokį sprendimą po Lietuvos gyventojos skundo priėmė lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

Dar vasarą į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą kreipėsi moteris, kurią į SEO vadybininko (-ės) (angl. SEO Manager) atranką pakvietė „Telia Lietuva“ specialistė.

Pareiškėja į savo socialinio tinklo „LinkedIn“ paskyrą gavo įmonės atrankų specialistės žinutę, kviečiančią pretenduoti į minėtą poziciją. Telefoninio pokalbio metu kandidatė atsakė į klausimus apie savo patirtį, kvalifikaciją, pranešė, kad lietuvių kalba nėra jos gimtoji kalba – ji lenkė. Pareiškėja buvo pakviesta į antrąjį pokalbį, tačiau šis buvo atšauktas ją informavus, kad nors jos kvalifikacija tinkama, dėl susiklosčiusios geopolitinės padėties baltarusiai (-ės) ir rusai (-ės) nepriimami. Pretendentų patikrinimo procese įmonė sužinojo, kad Baltarusijoje gimusi moteris turi dvigubą (Lenkijos–Baltarusijos) pilietybę.

Atliekant tyrimą bendrovės atstovai (-ės) aiškino, kad komunikacijoje su pareiškėja įvyko žmogiška klaida. Pasak jų, atrankų specialistė nežinodama bendrovės procesų klaidingai interpretavo sprendimą ir informaciją pareiškėjai pranešė netinkamai. Įmonės administracijos teigimu, „Telia Lietuva“ nerenka duomenų apie kandidatų tautybę ar pilietybę, atsisakymo kviesti į kitą atrankos etapą priežastis – nepakankamos lietuvių kalbos žinios (viena iš priėmimo sąlygų – laisvai kalbėti ir rašyti lietuviškai). Į antrąjį etapą, anot bendrovės, pareiškėja nepakviesta dar ir dėl to, kad pirmojo pokalbio metu jos išsakyti lūkesčiai buvo per dideli siūlomai darbo vietai.

Detaliai išanalizavusi situaciją lygių galimybių kontrolierė nustatė, jog „Telia Lietuva“ pažeidė Lygių galimybių įstatymą. Reikalavimas mokėti valstybinę kalbą yra pagrįstas ir suprantamas, tačiau įmonės argumentai nėra įtikinantys. Pirmojo pokalbio metu pareiškėjos lietuvių kalbos žinios ir minčių dėstymo sklandumas buvo pakankami, kad ji būtų pakviesta į kitą etapą. Be to, atrankų specialistės žinutė, atskleidžianti, kad tautybė, kilmė ir pilietybė buvo pagrindinė priežastis, parašyta aiškiai ir nedviprasmiškai:

„Tavo patirtis, išties, atitinka keliamus reikalavimus ir tinka mūsų siūlomai pozicijai, visgi, visiems darbinamiems kandidatams atliekame background patikrą, kurios, deja, rusų ir baltarusių kandidatai dėl susiklosčiusios geopolitinės situacijos šiuo metu nepraeina, tad kol kas negalime toliau svarstyti tavo kandidatūros. Išties gaila dėl susiklosčiusios padėties, tačiau asmeniškai tikiu, kad kitomis aplinkybėmis puikiai tiktum komandai su savo ilgamete patirtimi […].“

Birutė Sabatauskaitė, Olgos Posaškovos nuotr.

Birutė Sabatauskaitė, Olgos Posaškovos nuotr.

Kontrolierė teigia, kad žinutėje išdėstytas motyvas nebekviesti kandidatės į kitą atrankos etapą yra ne tik neetiškas, bet ir neteisėtas. „Geopolitinė mūsų regiono situacija yra tikrai įtempta, tačiau darbuotojų atrankoje privalu vadovautis kritinio mąstymo, nediskriminavimo ir profesionalumo principais. Pareiškėja yra Europos Sąjungos pilietė, turinti teisę gyventi ir dirbti Lietuvoje. Nedemokratiška Baltarusijos vadovybė kelia grėsmę mūsų šalies saugumui, tačiau tai nereiškia, kad baltarusiškų šaknų turintys asmenys dėl savo kilmės savaime yra prastesni ar mažiau verti orių darbo sąlygų“, – sako B. Sabatauskaitė.

Kontrolierė įspėjo „Telia Lietuva“ vadovybę dėl padaryto lygių galimybių pažeidimo. Ji įmonei taip pat rekomendavo pasitvirtinti visiems darbuotojams žinomą lygių galimybių politiką, kurios būtų laikomasi ir įdarbinimo procedūrų metu.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki