Aktualu

Žmogaus teisių organizacijos ragina pagaliau ratifikuoti Stambulo konvenciją

Beveik septyniasdešimt nevyriausybinių organizacijų kreipėsi į Seimo narius ragindamos stiprinti smurto aukų apsaugą. Tą parlamentas įgyvendintų laikydamasis tarptautinių įsipareigojimų ir ratifikuodamas Stambulo konvenciją.

Stambulo konvenciją ratifikuoti turėtų Seimas. Juliaus Kalinsko nuotr. /15min.lt

Kreipimusi visuomenininkai taip pat skatina Prezidentę Dalią Grybauskaitę ir Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį išreikšti politinį palaikymą konvencijos ratifikavimui. Atsakingos ministerijos raginamos parengti oficialų Stambulo konvencijos vertimą ir ratifikavimui reikalingus dokumentus. Siekiant išvengti išvedžiojimų ir manipuliavimų dokumento sąvokomis, valdžios institucijos turėtų visuomenę supažindinti su konvencijos uždaviniais ir smurto šalinimo priemonėmis.

Nors 2011 m. Lietuvoje priimtas Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas, smurto šeimoje problema išlieka ypač opi. Nuo šio teisės akto priėmimo, pranešimų apie smurtą išaugo beveik keturis kartus. 2016 m. jų užfiksuota beveik 70 tūkstančių.

Viena iš kreipimosi iniciatorių, Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė sako, kad smurtas prieš moteris yra vienas labiausiai paplitusių žmogaus teisių pažeidimų, kuris gali pasibaigti ir mirtimi. „Šie nusikaltimai taip pat yra labai latentiški, todėl su jais sudėtinga kovoti. Veiksmingas problemos sprendimas reikalauja koordinuoto visų institucijų darbo, o Stambulo konvencija kaip tik ir nubrėžia aiškias gaires, kaip organizuoti veiksmingą komandinį darbą“, – teigia ji.

„Per pastaruosius metus Lietuva nemažai padarė, siekdama apsaugoti smurto artimoje aplinkoje aukas. Stambulo konvencija, pirmasis tarptautinis teisinis instrumentas, skirtas išimtinai smurto lyties pagrindu problemai spręsti, leistų sistemiškai išanalizuoti mūsų priimtas teisines priemones ir jų veikimą, jas patobulinti ir taip kurti efektyvesnę apsaugos sistemą. Tūkstančiai aukų laukia šio žingsnio ir dėl jų mes privalome jį žengti“, – mano Žmogaus teisių stebėjimo instituto direktoriaus pavaduotoja teisės klausimais Natalija Bitiukova.

„Tradicines vertybes“ neva ginantys asmenys visuomenę gąsdina, jog Stambulo konvencija „įtvirtins“ socialinę lytį ir ribos tėvų teisę vaikus auklėti pagal savo įsitikinimus. Anot Lietuvos žmogaus teisių centro direktorės Birutės Sabatauskaitės, tokios baimės nėra pagrįstos. „Stambulo konvencija taikoma tik smurto dėl lyties ir artimoje aplinkoje sferoje ir man labai apmaudu, kad vietoje to, jog stiprintume apsaugą ir prevenciją, koncentruojamasi į sąvokų interpretacijas ir, galima sakyti, manipuliaciją ir išvedžiojimus. O tai, mano nuomone, yra nepagarba smurto aukoms“, – įsitikinusi B. Sabatauskaitė.

Stambulo konvencija – pažangi tarptautinė sutartis, kurios tikslas yra kovoti su smurtu prieš moteris ir smurtu artimoje aplinkoje kaip rimtu žmogaus teisių pažeidimu. Į dokumento reguliavimo sritis įeina smurto prevencija, aukų apsauga, smurtautojų atsakomybė bei konvencijos nuostatų įgyvendinimo stebėsena.

Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo (kitaip, Stambulo konvenciją) Lietuva pasirašė dar 2013 m. Priimdama Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybos rekomendacijas, šalis įsipareigojo šį susitarimą ratifikuoti.

Kreipimąsi į LR Prezidentę Dalią Grybauskaitę, Seimo Pirmininką Viktorą Pranckietį, Seimo narius, Ministrą Pirmininką Saulių Skvernelį, socialinės apsaugos ir darbo ministrą Liną Kukuraitį, teisingumo ministrę Mildą Vainiūtę, užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių pasirašė 69 organizacijos. Tarp jų – tokios organizacijos kaip Žmogaus teisių organizacijų koalicija, Lietuvos moterų lobistinė organizacija, Moterų informacijos centras, NVO koalicija „Už vaiko teises“,  ŽIV ir AIDS paveiktų moterų bei jų artimųjų asociacija „Demetra“, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lygių galimybių plėtros centras, Žmogaus teisių stebėjimo institutas, paramos fondas „Jaunimo linija“, „Vaikų linija“, Paramos vaikams centras, Lygių galimybių plėtros centras ir kt.

Kreipimosi tekstas 

Stambulo konvencijos tekstas 

Komentarai (2)
 1. Rasa

  Šlykšti genderistų, heterofobų, feminacių, femino-suprematistų propaganda bei siekimas dominuoti bei diskriminuoti vyrus. Genderismas tai neapykantos religija, paremta kliedesiais ir LGTB genderistų pinigais, o siekis aiškus – demonizuoti vyrus, naikinti prigimtines žmogaus teises, įteisinti lytinį rekiativizmą ir aprūpinti pedofilus vaikučiais. Vemti verčia, atsibuskite ir nebijokite sakyti tiesos šioms seksistinėms genderistų atmatoms.

  2017 07 01 / IP: 84.215.56.77


  Netinkamas komentaras?

 2. Kestutis

  Moteru teises ar “privilegijos” pagal Stambulo konvencija: siandien noriu buti nekalta, rytoj noriu dulkintis su vyru, poryt noriu dulkintis su moterimi, dar veliau su dviem moterimis o dar veliau buti vyru… Stai tokias teises norite ginti?
  Stambulo konvencija – genderizmo Trojos arklys. Du viename – perki “kovą su smurtu prieš moteris” (kiekvienas padorus žmogus tam pritartų!), gauni genderizmą ir iškart kelias “socialines lytis”, sankcijas prieš “kitaminčius” ir įteisintą vyrų diskriminaciją – radikalų ultrafeminizmą. Ar sekantis žingsnis nebus „Estrelos“ rezoliucija ir „planuotos tėvystės‘ įteisinimas?
  Konvencijoje pateikiami dvigubi standartai, kad prievarta prieš moteris yra galima tik lyties pagrindu, o prievarta prieš vyrus – tai jau visai ne lyties pagrindu. Kas slypi po skambiais Konvencijoje moterų ir „socialinio konstrukto“ teisių apsaugos reikalavimų lozungais? Aišku, kad normalios šeimos ir tėvų (vyrų/moterų) diskriminacija.
  Ignoruojami moksliškai nustatyti ir pagrįsti faktai, vaikų ir tėvų prigimtinės teisės ir viešai prieinama statistika ir moksliniai tyrimai, kad biologinė lytis nėra smurto priežastis ir, kad smurtauja ir vyrai ir moterys beveik vienodai (vyrai dažniau fiziškai, moterys dažniau psichologiškai ir emociškai), o bet koks smurtas yra netoleruotinas ir nepateisinamas, nepriklausomai nuo smurtautojo ar aukos lyties, amžiaus, religijos, tautybės ar lytinės orientacijos. Konvencija, deja, savo esme net nesiekia ginti moterų nuo smurto, o tik demonizuoja ir stigmatizuoja vyrus, tarsi smurtauja išimtinai tik vyrai ir tik prieš moteris, nors realybė, kaip jau minėta, yra visiškai kitokia: statistiškai beveik vienodai smurtauja abiejų lyčių atstovai – tiek moterys, tiek vyrai. Jei ši konvencija vienodai gintų tiek moterų tiek vyrų teisės ir iš jos būtų pašalintos nuostatos apie moksliškai nepagrįstą „socialinį konstruktą“ arba „socialinę lytį“, tai šis feminisčių ir LGTB lobistų interesas kovoti su smurtu greitai išgaruotu kaip vanduo. Gal tada Lietuva, kaip valstybė, ir galėtų viešai ir atvirai svarstyti apie šios konvencijos ratifikavimą. Tačiau, kad ir kaip feministiniai ir LGBT judėjimai bandytų demonstruoti savo „lytinę laisvę ir demokratiją“, jų propaganda ir realūs veiksmai parodo ir demaskuoja jų tikruosius tikslus – tradicinės šeimos modelio ardymas ir beveik prievartinis vaikų ir paauglių „lytinis švietimas”.

  p. Birute Sabatauskaite – ar Jums nieko nesako sis renginys?
  https://feministinisfrontas.wordpress.com/2012/08/20/pilefe-rugpjucio-24-26-dienomis/

  ŠEŠTADIENIS(08.25)

  9.30 – JOGA su Kim Fox
  10.00-12.00 Laisvas laikas (Pusryčiai).
  12.00 – Dovilė Lapinskaitė „Atsiminimai apie Afriką: karštis, ryžiai ir „juodasis taškas.“
  13.00 – Birutė Sabatauskaitė, interaktyvus užsiėmimas: „Ar vaikai turi seksualumą ir seksualinį identitetą.“
  14.30 – Pietūs
  17.00 – Margarita Jankauskaitė. “Visuomenės pažanga ir lyčių lygybė.”
  18.30 – Vilma Gabrieliūtė –„Let‘s talk about L‘sex.“ Workshopas, išankstinė registracija vietoje. 20 žm.
  20.30 – Laima Kreivytė – poezijos skaitymai. „Sapho skaitykla.“
  21.30 – Vakarinė JOGA su Kim Fox.
  22.00 – Rainbow DISKOTEKA!

  2017 06 29 / IP: 99.44.182.65


  Netinkamas komentaras?

Susiję straipsniai