Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

„Kaunas Pride“ išplatino reikalavimus Seimui ir Vyriausybei: prašo santuokos lygybės, translyčių teisių užtikrinimo

LGBT eitynės, Shutterstock nuotr.

LGBT eitynės, Shutterstock nuotr.

manoteises.lt | 2021 09 02

„Kaunas Pride“ ketvirtadienį išplatino sąrašą reikalavimų Vyriausybei ir Seimui. Kaip teigia organizatoriai, LGBTQ+ bendruomenės balsas nėra girdimas nuo pat nepriklausomybės pradžios, todėl rugsėjo 4 dienos eitynės bus skirtos jų reikalavimų svarbai pažymėti.

„Mes nereikalaujame išskirtinių teisių, tiesiog norime prieš įstatymą būti lygūs, kaip tai numato Lietuvos Respublikos Konstitucijos 29 straipsnis. „Kaunas Pride“ eitynių kaip protesto tikslas atkreipti dėmesį į socialines problemas su kuriomis susiduria LGBTQ+ bendruomenė Kaune bei Lietuvoje“, – rašoma pranešime.

Visas reikalavimų Seimui ir Vyriausybei sąrašas:

Teisinė ir socialinė apsauga

1. Reikalaujame, kad teisė į santuoką, partnerystę ir įvaikinimą būtų užtikrinta nepaisant partnerio lyties.

2. Reikalaujame socialinių garantijų ir paslaugų visiems, nediskriminuojant pagal šeiminį statusą.

3. Reikalaujame pakeisti LR nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymą, kurio pagrindu informacija apie LGBTQ+ bendruomenę yra cenzūruojama.

4. Reikalaujame užtikrinti LGBTQ+ žmonių apsaugą nuo diskriminacijos darbe bei kitose visuomenės gyvenimo srityse. 32 proc. LGBTI asmenų Lietuvoje teigia patiriantys diskriminaciją darbe. Privaloma įtraukti lytinę tapatybę ir lyties raišką į teisės aktus kaip nediskriminavimo pagrindus bei iš tikrųjų užtikrinti nediskriminavimo normų įgyvendinimą.

5. Reikalaujame, kad nereikėtų kreiptis į teismą, kad gautume mūsų lytinę tapatybę atitinkančius asmens dokumentus.

Švietimas

6. Reikalaujame mokyklose, kolegijose ir universitetuose mokytis apie LGBTQ+ bendruomenę ir skirtingas orientacijas, lytines tapatybes ir išraiškas. Norime mokytis apie LGBTQ+ bendruomenės istoriją, kultūrą ir kovą už lygias teises Lietuvoje bei pasaulyje. 47 proc. LGBTI žmonių yra patyrę patyčias Lietuvos mokykloje.

7. Reikalaujame lytinio švietimo, grįsto mokslu ir žmogaus teisėmis.

Sveikatos apsauga

8. Reikalaujame kompetentingos psichologinės pagalbos iš visų psichikos sveikatos specialistų, o ne tik palankių LGBTQ+ bendruomenei. Reikalaujame užtikrinti kvalifikuotą, prieinamą psichologinę pagalbą visiems Lietuvos žmonėms. 43 proc. LGBTI žmonių daugiau nei pusę laiko jaučiasi nusiminę arba depresyvūs – tai yra prasčiausias rodiklis ES.

9. Reikalaujame reglamentuoti orų lyties keitimą teisės aktais ir priimti sveikatos paslaugų teikimo translyčiams asmenims aprašą. 2000 metų Civilinio kodekso 2.27 straipsnis yra numatęs, kad lyties keitimo tvarką nustato įstatymas. Tačiau toks įstatymas per 21-erius metus nebuvo priimtas.

10. Reikalaujame, kad įstatymiškai būtų uždrausta konversijos terapija.

11. Reikalaujame užtikrinti, kad sveikatos priežiūros paslaugos būtų teikiamos nediskriminuojant dėl lytinės tapatybės, seksualinės orientacijos ir lyties raiškos. 20 proc. Lietuvoje gyvenančių LGBTI asmenų patyrė diskriminaciją gaudami socialines ir sveikatos paslaugas.

Viešoji tvarka ir saugumas

12. Reikalaujame, kad būtų priimti įstatymai efektyviai kovojantys su neapykantos kalba. Neapykanta nėra „žodžio laisvė“. Niekas neturi gyventi baimėje ar patirti smurtą dėl savo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės. Lietuvoje net 73 proc. LGBTI asmenų viešose vietose vengia laikytis už rankų su tos pačios lyties partneriu(-e).

13. Reikalaujame, kad teisėsaugos pareigūnai būtų apmokyti, kas yra neapykantos kalba, ir deramai tirtų šiuos nusikaltimus ar nusižengimus. 23 proc. Lietuvoje gyvenančių LGBTI asmenų teigia nepranešę apie paskutinį fizinio ar seksualinio smurto incidentą bijodami homofobiškų ir/ar transfobiškų policijos reakcijų.

14. Reikalaujame visur ir visada užtikrinti LGBTQ+ asmenų saugumą bei atsakingai tirti visus smurto nusikaltimus. 41 proc. Lietuvoje gyvenančių LGBTI asmenų vengia tam tikrų vietų, bijodami tapti prievartos, grasinimų ar priekabiavimo aukomis. 27 proc. LGBTI žmonių Lietuvoje per paskutinius penkerius metus yra patyrę fizinį arba seksualinį smurtą.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki