Kiekvieną gruodį daugiau dėmesio skiriama ŽIV ir AIDS temoms, todėl visuomenei žinomi veidai parodė savo palaikymą ŽIV turintiems žmonėms prisijungdami prie socialinės iniciatyvos „Pasimatuok ŽIV stigmą”. ŽIV stigma yra viena iš priežasčių, kodėl ŽIV besigydančių asmenų rodiklis Lietuvoje yra mažiausias visoje Europoje ir Vidurio Azijoje. Todėl šia iniciatyva raginama atskirti gėdą nuo ligos ir padėti ŽIV infekuotiems asmenims kreiptis gydymo.
Koalicijos „Galiu gyventi” pirmą kartą Lietuvoje atliktas ŽIV infekuotų asmenų stigmos tyrimas parodė, kad tarp ŽIV infekuotų asmenų Lietuvoje labiausiai jaučiama vidinė stigma, kuri yra viena iš kliūčių kreiptis gydymo ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Besigydančių Lietuvoje tėra tik trečdalis – tai yra blogiausias rodiklis ne tik Europoje, bet ir Vidurio Azijoje. „Pasimatuok ŽIV stigmą” iniciatyva skatinama naikinti ŽIV stigmą ir padėti nebijoti ŽIV infekuotiesiems kreiptis gydymo.
„Lietuvoje yra didžiulė ŽIV stigma, kurios turėtų nebūti. Aš jūsų nebijau ir jums neturėtų būti gėda. Kreipkitės gydymo ir gyvenkite gražų gyvenimą. Gyvenkit!” – linki atlikėja Justė Arlauskaitė – Jazzu.
„Esu pamaloninta, kad žinomi žmonės mus supranta ir palaiko, o ne smerkia. Juk tai gali atsitikti bet kuriam iš mūsų. Džiaugiuosi, kad nors ir maža dalis visuomenės, bet stengiasi padėti, ir tikiuosi, kad su laiku prisijungs daugiau žmonių. Mes užsikrėtę ŽIV niekuo nepasikeitėme, o likome tokie patys žmonės, tik su savo liga. Ačiū visiems, kurie mums padeda”, – dėkoja Vilma, apie savo teigiamą ŽIV statusą žinanti 13 metų.
Palaikymą iniciatyvai išreiškė ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius, priėmęs šaliką iš Tado, gyvenančio su ŽIV jau penkerius metus. ŽIV turinčių žmonių stigmos naštą taip pat „matavosi” televizijos šou „X faktorius” teisėjai Saulius Urbonavičius – Samas, Marijonas Mikutavičius ir Saulius Prūsaitis, aktorius Giedrius Savickas, Seimo narė Dovilė Šakalienė.
„Skaudu ir gaila, kad Lietuvoje sergantieji ŽIV taip dažnai patiria stigmą dėl savo ligos. Skaudu, nes stigmos kaina – kančia ir mirtis, vietoje gydymo ir gyvenimo. Gaila, nes būtent visuomenės nuostatos sukuria tą stigmą – gėdą ir baimę, kurias įveikti gali faktai ir žinios. Aš nebijau apsirengti ŽIV infekuoto žmogaus marškinėlių, aš nebijau paspausti jam rankos. Viliuosi, kad tai padrąsins sergančiuosius nesislėpti, o kitus – juos priimti”, – sako D. Šakalienė.
Su teigiamu ŽIV statusu susijusi stigma ir diskriminacija nustumia virusą nešiojančius asmenis į visuomenės pakraštį, kur sveikatos priežiūros ir ŽIV gydymo paslaugos tampa sunkiai prieinamos. Kai kurie ŽIV stigmos tyrime dalyvavę respondentai atskleidė, kad teigiamas ŽIV statusas turėjo įtakos ir sprendimui atsiskirti nuo šeimos ar nesikreipti dėl darbo. ŽIV infekuotų asmenų bendruomenė džiaugiasi Lietuvos autoritetų noru kalbėti apie poreikį naikinti ŽIV stigmą mūsų visuomenėje.
„Žinomų žmonių įsitraukimą į projektą vertinu labai teigiamai. Tai yra ne tik palaikymas, bet žinutė mūsų visuomenei, kad ŽIV užsikrėtę žmonės yra dalis mūsų, o ne atskira grupė, lygiai taip pat kaip ir sergantys vėžiu ar kita liga. Tai yra žmonės, kurie lygiai taip pat dirba, augina vaikus. Nuo šios ligos niekas nėra apsaugotas ir ji gali paliesti kiekvieną. Žinomų žmonių įsitraukimu į projektą skelbiama, kad mes suprantame, palaikome, mes nesutinkame su klaidinga nuomone apie ligą. ŽIV infekuotųjų nereikia bijoti, ŽIV neskraido ore, užsikrėsti per apkabinimus, kartu valgant maistą ar tiesiog esant šalia yra neįmanoma!” – sako Lina, apie savo ligą žinanti 5 metus.
ŽIV infekuotų asmenų stigmos tyrimas ir socialinė iniciatyva „Pasimatuok ŽIV stigmą” yra vykdomi nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų Koalicijos „Galiu gyventi”.
LT/HIV/0101/18 Projektas vykdomas bendradarbiaujant su sveikatos priežiūros bendrove „GlaxoSmithKline Lietuva”.