Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk Lietuvos žmogaus teisių centro veiklą!

Kasdien siekiame mažinti atotrūkį tarp deklaruojamų vertybių – laisva, vakarietiška, demokratiška, žmogaus teises užtikrinanti Lietuva – ir realybės, kurioje žmonės gyvena šiandien. Dirbame tam, kad užtikrintume žmogaus teises Lietuvoje ir padėtume kiekvienam jaustis oriai būnant savimi.

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Nevyriausybininkai įspėja: Seime ginami ne skurstančiųjų, bet antstolių interesai

Skurstanti senutė, asociatyvi iliustracija, Vidmanto Balkūno, 15min.lt, nuotr.

manoteises.lt | 2018 03 06

Seime pateikti siūlymai, kurie blogina skurstančiųjų padėtį ir pataikauja antstoliams – tokią poziciją antradienį išplatino Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas ir koalicija „Galiu gyventi“. Nevyriausybininkai (NVO) įvertino valdančiajai koalicijai priklausančių Seimo narių Rimantės Šalaševičiūtės ir Andriaus Palionio siūlomas Civilinio kodekso pataisas ir tvirtina, kad jos skirtos apsaugoti antstolių, o ne skurstančiųjų interesams.

Dar per praėjusią Seimo sesiją Vyriausybė patvirtino išsamų teisės aktų pakeitimų projektą, kuriame numatyta mažinti antstolių išskaitas iš darbo užmokesčio. Projektas buvo derintas su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija bei nevyriausybinėmis organizacijomis, Vyriausybės siūlomiems pakeitimams nepritarė tik Antstolių rūmai.

Skolų išieškojimo tvarka taip pat sulaukė ir Prezidentės Dalios Grybauskaitės dėmesio. Prezidentė pasiūlė taisyti Antstolių įstatymą bei Civilinio proceso kodeksą ir, anot jos patarėjo Mindaugo Lingės, skaidrinti antstolių veiklą bei mažinti skolos išieškojimo vykdymo išlaidas. Šiuo metu antstolių pajamos vidutiniškai siekia apie 10 tūkst. eurų per mėnesį.

Pranešime spaudai Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas bei koalicija „Galiu gyventi“ teigia buvusi apstulbinta, kai praėjusią savaitę Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė ir Seimo narys Andrius Palionis pateikė siūlymus, kurie yra kardinaliai priešingi Vyriausybės bei Prezidentės parengtiems siūlymams.

Prezidentės ir Vyriausybės siūlymai, anot NVO atstovų, ženkliai palengvintų skolų išieškojimo naštą ir padėtų skolininkams išeiti iš skurdo spąstų.

„Šalaševičiūtės ir Palionio projekte siūloma išieškoti skolas iš piniginės socialinės paramos, o tai reiškia, kad atimame galimybę patenkinti net minimalius įsiskolinusių žmonių poreikius ir integruoti į visuomenę“, – teigia koalicijos „Galiu gyventi“ direktorė Jurgita Poškevičiūtė. Anot jos, Lietuvos socialdemokratų ir darbo frakcijos narių R. Šalaševičiūtės ir A. Palionio siūlymuose plečiamos antstolių galios, kas gali dar smarkiau apsunkinti skurstančių skolininkų padėtį.

J. Poškevičiūtė taip pat teigia, kad pakeitimai, kuriais siūloma apriboti skolininko teisę skųsti įvairius antstolių veiksmus teismui, galimai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, nes antstolio institucija nėra teisingumą vykdanti institucija, todėl jos veiksmai gali būti skundžiami. Konstitucijoje įtvirtinta, kad teisingumą vykdo tik teismai.

„Lietuva iš Europos Komisijos jau yra gavusi pastabų dėl neadekvačios piniginės socialinės paramos ir griežto išmokų mažinimo, kuris nesuteikia galimybių žmonėms gyventi oriai. Praėjusią savaitę pateiktose Tarptautinio ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos išvadose taip pat atkreipiamas dėmesys į itin žemas socialines išmokas“, – primena Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinklo direktorė Aistė Adomavičienė.

Nacionalinis skurdo mažinimo organizacijų tinklas praėjusių metų spalį vykdė kampaniją „Patys kalti?/.“, kuria siekė atkreipti dėmesį, jog skolininkais Lietuvoje dažniausiai tampama dažniausiai ne dėl piktybiškų paskatų, o dėl skurdo. Kampaniją palaikė 64 nevyriausybinės organizacijos ir koalicijos, vienijančios per du šimtus organizacijų, tarp kurių Lietuvos jaunimo organizacijų taryba, Nacionalinė nevyriausybinių vystomojo bendradarbiavimo organizacijų platforma, Lietuvos neįgaliųjų forumas, Žmogaus teisių organizacijų koalicija ir kt.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki