Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Atminimo akmenys sužibo Ukmergėje, Plungėje ir Kuliuose

Atminimo akmuo Maušai Levi, Dainiaus Vyto nuotr.

manoteises.lt | 2018 09 24

Minint Lietuvos žydų genocido atminties dieną, šiandien Atminimo akmenys sužibo Ukmergės, Plungės ir Plungės rajone esančių Kulių šaligatviuose.

Plungėje įamžintas Mendelio Rilo ir Mašos Rolnikaitės atminimas. Maša Rolnikaitė – rašytoja, vaikystėje gyvenusi Plungėje. M. Rolnikaitė išgyveno Vilniaus getą, Strazdamuižos ir Štuthofo koncentracijos stovyklas, savo išgyvenimus aprašė knygoje „Turiu papasakoti“, kuri išversta į 18 kalbų. Rašytoja mirė 2016 m. Sankt Peterburge. Mendelis Rilas – užkalbėtojas, į kurį žmonės kreipdavosi susirgę rože. Kartu su žmona ir dukra M. Rilas buvo nužudytas Skaudvilėje, lankydamas ten nutekėjusią dukrą.

„Iki karo žydai sudarė tikrai didelę Plungės gyventojų dalį. To dėmesio, tiek kiek jo reikėtų, turbūt ir nebuvo. Mums svarbu, kad Atminimo akmuo Mendeliui Rilui dedamas šalia Senamiesčio mokyklos, nes Plungės Senamiesčio mokykla yra pastatyta ant buvusių žydų kapinių“, – sako Rūta Paulikienė, Plungės senamiesčio mokyklos mokytoja.

Atminimo akmenis Plungėje inicijavo R. Paulikienė kartu Jolanta Mažukne iš  Plungės saulės gimnazijos.

Atminimo akmuo įmontuotas ir šalia Plungės esančiuose Kuliuose. Šiandien maždaug šešis šimtus gyventojų turintis miestelis iki Holokausto buvo ir nemažos žydų bendruomenės namais. Anuomet žydai sudarė apie ketvirtadalį miestelio gyventojų, svariai prisidėjo prie Kulių ekonominio bei kultūrinio gyvenimo. Miestelyje nuspręsta įamžinti Etos Odesaitės atminimą: merginą iki 1944 metų vasaros slapstė keturios kuliškių ir aplinkinių kaimų šeimos. Prieš pat Raudonajai armijai atvykstant į Kulius, ji buvo išduota ir baltaraiščių nužudyta.

„Istorija eina tarsi į nebūtį, kai nebelieka žmonių, kurie tai patyrė ar išgyveno. Mažai Kuliuose buvo akcentų, ženklų, pro kuriuos žmogus eidamas galėtų sustoti, pamąstyti ir taip nepaleisti į nebūtį atminties apie mūsų bendruomenės žmones, kurie čia gyveno ir labai daug padarė“, – sako Atminimo akmens Kuliuose įrengimą inicijavęs mokytas Kazimieras Garasimavičius. Pavasarį miestelyje buvo buvo įrengta ir lenta, primenanti tragiškus Holokausto įvykius miestelyje.

Dar du Atminimo akmenys šiandien įmontuoti Ukmergėje. Vienas – tarpukario fotografui Maušai Levi, kitas – paskutiniam Ukmergės rabinui Josefui Zasimovičiui. Apie rabiną J. Zasimovčių informacijos išliko mažai, žinoma, kad savo pareigų jis neapleido iki pat mirties ir kartu su šeima buvo nužudytas Pivonijos šile. Tame pačiame šile mirtį pasitiko ir M. Levi, kuris Ukmergėje turėjo fotografijos studiją ir paliko daug miesto bei jo gyventojų nuotraukų.

„Daug metų minėdami Lietuvos žydų genocido atminties dieną kartu su mokiniais prisimename ir nagrinėjame žydų kultūrą, istoriją, lankomės Pivonijos šile – masinėje žydų naikinimo vietoje. Šie  Atminimo akmenys – pirmieji Ukmergėje ir tikimės, kad šio projekto įgyvendinimas paskatins tęsti iniciatyvą, o Atminimo akmenų atsiras ir daugiau“, – sako Veprių pagrindinės mokyklos mokytojai Aldona Medonienė ir Vitas Medonas.

Atminimo akmenis Ukmergėje inicijavo mokytojai Aldona Medonienė, Vitas Medonas, Živilė Kudlinskienė ir Danguolė Tauginienė.

Vakar trys Atminimo akmenys įmontuoti į Alytaus miesto šaligatvį. Šiuos, naujus Atminimo akmenis, Lietuvos regionuose deda vietos bendruomenės, remiamos Lietuvos žmogaus teisių centro ir vietos savivaldos.

Atminimo akmenys – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas. Šie akmenys įrengiami prie buvusių namų, mokymosi įstaigų ar darbo vietų, taip primenant, kad Holokausto metu nukentėjo arba žuvo konkretūs žmonės, kūrę vietos bendruomenes.

Šiuo metu yra įmontuota beveik 70 000 tokių atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią pasaulyje memorialinį muziejų po atviru dangumi. Lietuvoje Atminimo akmenys įrengti Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Jurbarke, Alytuje, Plungėje, Kuliuose ir Ukmergėje.

Susispažinti su akmenyse įmažintais žmonėmis ir sužmonti tikslias jų lokacijas galima atminimoakmenys.lt.

Tekstas parengtas įgyvendinant projektą „Mokantis istorijos“, kurį finansuoja „Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą disponavimo fondas“ (GVF) ir fondas „Remembrance, Responsibility, Future“ (EVZ). Projektą įgyvendina – Lietuvos žmogaus teisių centras.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki