Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
X

Paremk portalą manoteises.lt!

Ir tau patinka manoteises.lt? Paremk portalą, skirdama (s) 1,2 % gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui. Nes kiekviena istorija svarbi!

Reklaminis baneris Reklaminis baneris
Aktualu

Diskriminacija uždarame „Mamų mugės“ renginyje – kviesti tik asmenys be mažamečių vaikų

Vaikas prie knygų lentynos, Pexels nuotr.
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2023 01 18

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė nustatė, kad Vilniuje rudenį vykusio renginio „Mamų mugė“ organizatorė UAB „Lotosų jūra“ dėl amžiaus ir socialinės padėties diskriminavo jaunesnius nei 10 metų amžiaus vaikus bei jų tėvus. Mugės interneto svetainėje buvo skelbta, kad į išankstinį privatų renginį kviestiniai svečiai ir viešnios gali atsivesti vaikus, tačiau tik tuomet, jei jie nėra mažamečiai.

Pati mugė vyksta komiso parduotuvės principu. Savo prekes (nebenaudojamus kokybiškus daiktus) norintys parduoti asmenys juos užregistruoja ir įkainoja mugės interneto svetainėje „Mainai.eu“. Tada šie daiktai pristatomi į prekybos vietą. Vėliau prekės yra parduodamos viešame renginyje tarpininkaujant „Mamų mugės“ organizatoriams. Trumpai, savo daiktus pardavinėjantys asmenys, oficialiai vadinami partneriais, tiesioginėje prekyboje nedalyvauja.

Prieš mugės („Mamų mugė“, dėl kurios pateiktas gyventojo skundas, vyko 2022 metų rugsėjo 16–25 dienomis) atidarymą plačiajai auditorijai partneriai ir partnerės buvo kviečiami į uždarą renginį – kiekvienas ir kiekviena užsiregistravę platformoje gavo vardinį kvietimą vienam asmeniui. Interneto svetainės skiltyse „Detali informacija“ ir „Patarimai“ buvo rašoma, kad kartu galima atsivesti 10 metų amžiaus ir vyresnius vaikus, pabrėžta, kad vaikai iki 10 metų į uždarus apsipirkimus neįleidžiami.

Šioje situacijoje įžvelgtina diskriminacija ne tik dėl amžiaus, bet ir dėl šeiminės padėties (tai sudedamoji socialinės padėties dalis). Tėčiai ir mamos, turintys tikslą nupirkti savo mažamečiams vaikams rūbų ir kitokių prekių, negali to padaryti lygiaverčiai su tais, kurių vaikai vyresni – jiems nesudaroma galimybė patikrinti, ar tie rūbai ir prekės bus tinkami (tiks jų dydis, spalva, fasonas ir t.t.).

UAB „Lotosų jūra“ atstovai teigė, kad išankstinė galimybė apsipirkti sudaroma išskirtinai renginio partneriams ar partnerėms (t. y. kviestiniams svečiams), o ne jų šeimos nariams. Įmonės administracija taip pat atkreipė dėmesį, kad asmenims vis dėl to atvykus su mažamečiais vaikais, jų patekimas į patalpas nėra ribojamas – situacijos išsprendžiamos geranoriškai.

Pagal Lygių galimybių įstatymą, pardavėjai (-os) ir paslaugų teikėjai (-os) suteikdami informaciją apie prekes bei paslaugas privalo užtikrinti, kad šioje informacijoje nebūtų išreiškiamas teisių apribojimas ar privilegijų teikimas dėl lyties, amžiaus, socialinės padėties ir kitų asmens tapatybės požymių. Taip pat privalu užtikrinti, kad visi vartotojai ir vartotojos, nepriklausomai nuo savo lyties, amžiaus, socialinės padėties ir t.t., turėtų vienodas prekių ar paslaugų įsigijimo sąlygas.

Birutė Sabatauskaitė, Gabrielės Grebliunės nuotr.

B. Sabatauskaitė pažymi, kad amžiaus apribojimai yra teisėti tik tuomet, jei jie įtvirtinti įstatymu. Esama išimčių, tačiau „Mamų mugės“ interneto svetainėje paskelbta informacija į jų sąrašą tikrai nepatenka.

„Tikėtina, jog ši amžiaus riba nustatyta dėl saugumo ar viešosios tvarkos užtikrinimo sumetimų. Pagal Lietuvos įstatymus, už nepilnamečių vaikų saugumą bei elgesį atsako tėvai arba globėjai. Savo vaikus jie pažįsta geriau nei renginių organizatoriai, todėl tik jie ir gali nuspręsti, ar jų vaikai yra pakankamai brandūs lankytis šeimoms skirtuose renginiuose. Jie yra ir tie, kurie teisiškai ir finansiškai atsako už savo vaikų elgesio pasekmes“, – sako lygių galimybių kontrolierė.

Ji taip pat pastebi, kad net jei geranoriškai susitarus mažamečiai realiai ir būtų įleisti, diskriminacinės informacijos skelbimas galėjo apriboti žmonių galimybes ir ketinimus sudalyvauti šiame išankstiniame išpardavime.

Atsižvelgusi į visas tyrimo aplinkybes, kontrolierė kreipėsi į UAB „Lotosų jūra“ vadovybę rekomenduodama nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki