Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Komentaras

Jūratė Juškaitė. Šurajevo veidrodis

Jūratė Juškaitė, asmeninio archyvo nuotr.

Jūratė Juškaitė, asmeninio archyvo nuotr.

Jūratė Juškaitė, Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė | 2023 03 15
Komentarų skaičius

7

Lietuva ūžia. Komikas Olegas Šurajevas nuėjo į Seimą ir pabandė padaryti ekstremalų šaržą  – daliai Seimo narių bumerangu grąžinti jų naudojamą leksiką bei leidimą sau mėtytis labai rimtais kaltinimais, nesulaukiant jokios atsakomybės.

O. Šurajevo taikinyje atsidūrė Seimo nariai Remigijus Žemaitaitis, Agnė Širinskienė, Dainius Kepenis, Petras Gražulis, Mindaugas Puidokas bei Aidas Gedvilas. Beveik visi politikai viešai išvadinti necenzūriniais žodžiais.

Ar tai normalu?

Ar nors vienas žmogus, net ir šaržo tikslais, gali  viešai būti vadinamas „pedofilu“, „galimai pedofilu“, „prorusišku š gabalu“, ar jam gali būti viešai pasiūlyta  „čiulpti“?

Nors teisiniu požiūriu Europos Žmogaus Teisių Teismas yra pasisakęs, kad net ir ekstremalūs pasisakymai, nukreipti prieš politikus, retai kada laikytini neapykantos kalba, tačiau toks pasirodymas Seime etikos klausimų kelia. Ir nemažai. O esminis toks: ar nužmogindami net ir galios pozicijoje esantį žmogų, galime pasiekti kažko daugiau nei žmogiškumo idėjos devalvavimo?

Pastarasis klausimas, beje, skirtas net tik p. Šurajevui, tačiau ir nemažai daliai Seimo narių, tapusių jo vaizdo įrašo „herojais“. Daugelis jų metai iš metų mėto seksistines remarkas ir sistemingai niekina LGBT+ asmenis, vadina juos tiek necenzūriniais žodžiais, tiek žmogaus orumą trypiančiais epitetais kaip „propaganda“, „ideologija“, iš Seimo tribūnų formuoja įvaizdį, kad tos pačios lyties žmones mylintis žmonės yra grėsmė šeimai, visuomenei ir valstybei.

Šiomis dienomis jie kvestionuoja Šurajevą, nors ilgamečiu darbu smarkiai prisidėjo, kad etikos kartelė Seime būtų nuleista iki plintuso. Pavyzdžiui, praėjusių metų gegužę, Seimui pateikimo stadijoje sprendžiant dėl Civilinės sąjungos įstatymo, Petras Gražulis Seime užsipuolė jaunus žmones, priklausančius LGBT+ bendruomenei. Bene visų Seime dirbančių žurnalistų ir filmavimo kamerų akivaizdoje P. Gražulis juos išvadino beveik visais įmanomais homofobiniais žodžiais, tačiau toks Seimo nario elgesys nepapiktino nei vieno O. Šurajevo vaizdo įraše žemintų Seimo narių. Nes tokia kultūra ir toks elgesys jau tapo norma ir nieko nestebina? Stebina ir piktina tik tada, kai lazda atsisuka kitu galu?

Ne ką mažiau svarbus vaizdo įraše išryškėjęs kitas aspektas – psichikos sveikatos stigma bei etiketės. „Su psichiniais ligoniais nebendrauju“, „su psichiškai neįgaliais asmenimis nekalbu“ – taip  dalis Seimo narių bandė atsikirsti O. Šurajevui.  Komikas, beje, pats ne kartą anksčiau yra viešai kalbėjęs apie savo psichikos sveikatos sunkumus.

Aidas Gedvilas, stop kadras

Visuomenės nuomonės apklausos rodo, kad žmonės, turintys psichikos sveikatos negalią, yra viena labiausiai stigmatizuojamų grupių Lietuvoje. Jau ne vienerius metus su šiais žmonėmis nenori kartu dirbti ar gyventi kaimynystėje beveik kas antras Lietuvos gyventojas. Kai kurie Seimo nariai, panašu, ne tik laikosi tokių pat pažiūrų, bet ir viešai gėdina.

Svarbu aiškiai brėžti ribą – diagnozių, negalios ar žodžių, susijusių su psichikos sveikata naudojimas, įvardinant nepriimtiną elgesį, nėra tinkama praktika. Taip stigmatizuojame žmones, patiriančius psichikos sveikatos sunkumų ar turinčių negalią, užtveriame galimybes pasidalinti savo išgyvenimais. Ar išdrįstumėte kolegai ar darbdaviui, sakančiam, kad  „su psichiškai neįgaliais asmenimis nekalbu“ prisipažinti, kad lankotės pas psichoterapeutą ar psichiatrą? Ar apskritai ieškotumėte pagalbos, jei aplink jus vyrauja tokios nuostatos? Tikėtina, kad ne.

Na ir pabaigai – Olegas Šurajevas, o ir Seimo narių elgesys bei reakcijos vargiai kam nors nauja ar netikėta. Jie veikiau visos mūsų visuomenės veidrodis: kiekvieną dieną tirpstame necenzūriniais žodžiais permirkusiuose socialiniuose tinkluose, o tokią ar panašią leksiką naudoja žmonės, kurie save laiko konservatoriais, kairiaisiais ar liberalais. Ne tik įžeidimai, pasiuntimai, bet ir neapykantos kurstymas – mūsų kasdienybės dalis. Štai neseniai dvi dukras auginantis ir idiliškomis šeimos nuotraukomis feisbuke besidalinantis šeimos tėvas iš Šiaulių ragino susidoroti su influenceriu Nagliu Bierancu.

O kas toliau? Tai raginimas ir klausimas visiems mums.

Komentaras parengtas įgyvendinant projektą „Mano teisės: Kokybiško žmogaus teisių diskurso stiprinimas Lietuvoje“. Projektas yra Aktyvių piliečIų fondo, finansuojamo Norvegijos finansinio mechanizmo lėšomis, dalis.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki

 1. Koma

  O pagal kokius požymius autorė skirsto, kuris veiksmas šaržas, o kuris užsipuolimas? Man panašu, kad taikomi dvigubi standartai, o gal ir diskriminacija. Kodėl Gražulio veiksmai- užsipuolimas, o Šurajevo- šaržas ar performansas?

 2. Anonim

  Tai reiškia, jog jis nebus nuteistas?? O ar nereikėtu tuomet bausti ir prezindentą, kuris savo tautą išvadino vatnikais? Šimonytę, už neetišką bendravimą? Ir kiekvieną seimo narį. Būkime teisūs ir protingi atsižvelgiant į visus. O šurajevą į ligoninę uždaryti, ką psihiškai nestabilus daro laisvėje ir dar šim. patarėjas gali būti??. Lietuvos tauta yra naikinama. Fuj.

 3. DajA

  Ačiū ✌️

 4. Kipšas

  Olegas šauniai pasielgė.

 5. Sigita

  Menkai kalbėta apie tai, kad Šurajevas blaškėsi Seime, kai nariai išreiškė rinkėjų jiems patikėtą prievolę – jie dalyvavo slaptame (!) balsavime, o buvo blaškomi, iš jų buvo atvirai tyčiojamasi, jie iš esmės nelabai ką galėjo padaryti (ypač kai užgaulus, agresyvus žestas buvo žiūrėjimas žmogui į veidą 3-5 cm atstumu). Ir dar – ar bet kurį kitą asmenį niekinantį, agresyvų elgesį nuo šiol vadinsime “tiesiog performansu”? Labai nustebino ir daugumos, už dalį kurių balsavau šio Seimo rinkimuose, reakcija – performansas ir tiek. Nepadoru, keista, žiauru, nepriimtina. Visiškai sukompromituotas Ukrainai paramą rinkusio asmens vardas. Nenoras tokiam neprognozuojamam asmeniui patikėti tai, ką nuoširdžiai skiriame Ukrainai.

 6. Asmuo

  Na taip, Šurajevo poelgis vargiai ar netikėtas, bet ar jis teisėtas? Kodėl nenorima aiškiai atsakyti, ar tai, kad kažkas, be jokio pagrindo, pavadinamas pedofilu, yra ar nėra teisėta? Ar tai, kad Seime seimūnai elgiasi netinkamai, leidžia bet kam elgtis netinkamai? Ar toks asmuo turi sulaukti atsakomybės, ar jam turi būti atleidžiama viskas, ką jis nuspręs padaryti Seime?

 7. marija

  Jis pats nežino, ko atėjo, nes jam užkliuvo ir foje nuotrauka su buvusiais parlamento nariais. Jis sakė–jie jau negyvi, o aš gyvas. Tai nuskambėjo maždaug taip–,,jūs jau niekas, o aš-va!” Kodėl apie tai nutylima?? Arba nepagarbiai, žemindamas aptarinėjo Seimo patalpose esančią vitriną, kurioje eksponuojami suvenyrai-dovanos iš kitų šalių. Sako: ,,va, kiek prisivogė…” O kam tai skirta??? Mūsų šalies aukščiausiajai valdžiai.