Aktualu

Laikas įvertinti, kas vyksta Švietimo ir mokslo ministerijoje (skelbiamas lytiškumo programos juodraštis)

Mano teisės

Jūratė Juškaitė, asmeninio arch. nuotr.

Jūratė Juškaitė | 2016 05 09

8

Visuomenės bruzdesys dėl naujai rengiamos lytiškumo ugdymo programos turi tapti audra. Švietimo ir mokslo ministerija toliau neviešina rengiamos programos juodraščio ir skelbia informaciją, kurią būtų galima pavadinti ne tik verčiančia sunerimti, bet ir melaginga.

Signalus, kad naujai rengiama „Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendroji programa“  neatitinka realybės, yra grindžiama religiniais įsitikinimais, o ne realia sergamumo ir ankstyvų gimdymų statistika žmogaus teisių portalas manoteises.lt pradėjo gauti jau seniai.

Vien faktai, kad Lietuvoje pusę naujai užsikrėtusiųjų lytiškai plintančiomis ligomis sudaro jaunimas iki 29 metų, o paauglės ir jaunos merginos gimdo dvigubai dažniau nei Vakaruose – savaime kelia klausimą – kaip iki to nusiritome?

Kaip rodo tokių šalių kaip Danija, Norvegija, Švedija ir kitų patirtis, moksliniais duomenimis grindžiamos lytinio ugdymo programos gali pataisyti situaciją. Ir netgi gerokai.

Todėl iš neoficialių šaltinių sužinojus, kad programai rengti suformuota nauja darbo grupė, manoteises.lt kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją (ŠMM) tam, kad patys galėtų įvertinti, kas rengiama ir ar tokios formuluotės, kaip „vengti kalbėjimo apie ligas“, „visų rūšių kontracepcijos propagavimo“ iš tiesų nugulė į juodraštį.

Gautas atsakymas, švelniai tariant, nustebino – ŠMM viceministrė Natalja. Istomina atsisakė leisti susipažinti su dokumentu, nes jis „nėra įslaptintas, tačiau vidinio naudojimo, todėl nėra viešas“. Paprašius nurodyti, kokiais konkrečiais teisės aktais remiantis informacija neteikiama, atsakymo sulaukėme jau nebe iš viceministrės, bet bendrojo ŠMM el. pašto: „Švietimo ir mokslo ministerija išsakė savo poziciją Jūsų atsiųstais klausimais“.

Toks elgesys – neabejotinas biurokratizmas, įgaliojimų viršijimas ir grubus Visuomenės informavimo įstatymo pažeidimas. Matyt, kyla klausimas, kiek ministerija apkritai teikia informaciją piliečiams, jei net visuomenės informavimo priemonės negali jos gauti.

Įtarimus dėl turinio slėpimo stiprino ir tai, kad nors ŠMM tinklapyje yra atskira skiltis „Komisijos ir darbo grupės“, informacijos apie šią daro grupę iki šiol nėra.

Vis dėlto manoteises.lt iš patikimų šaltinių gavo rengiamos programos juodraštį – jame abejotinos formuluotės dėl kontracepcijos, nekalbėjimo apie ligas surašytos juodu ant balto. Ylai pradėjus lįsti iš maišo, N. Istomina, girdint visai Lietuvai, pareiškė, kad tokių formuluočių juodraštyje nėra. Toje pačioje laidoje jai paantrino Lietuvos Tėvų forumo tarybos narys Renaldas Jančiauskas – darbo grupės narys.

Jos ne tik yra, bet maža to, galime kalbėti ir apie tai, kad programa bus siekiama stigmatizuoti abortus, šeimos kūrimą sieti su santuoka, joje taip pat nebeliko nuostatų apie lyčių lygybę, pagarbą ne heteroseksualiems žmonėms.

Esant tokiai situacijai, skelbiame savo turimą juodraštį. Iš tiesų, jei meluoja manoteises.lt, paneigti tai – visiškai nesunku. Tereikia nebeslėpti informacijos nuo visuomenės ir paskelbti juodraštį.

Ir dar – pačiai ŠMM galvai, ministrei Audronei Pitrėnienei pagaliau įvertinti, kas vyksta jos vadovaujamoje organizacijoje, nes ji atrodo stipriai primelavusi.

O melo kojos trumpos.

Praėjusių metų gruodį jaunimui iš įvairių nevyriausybinių organizacijų surengus protesto akciją  prie ministerijos, ŠMM viceministrė Natalja Istomina išplatino pranešimą spaudai, kuriame teigiama, kad paauglių nėštumų skaičius Lietuvoje žymiai žemesnis nei ES vidurkis. Jame tokios statistikos šaltinis – nenurodomas. 2014 m. „Eurostato“ duomenys rodo, kad Lietuva ne tik nesiekia ES vidurkio, bet ir yra aštunta nuo galo tarp dvidešimt aštuonių bloko narių.

12741872_1092020984182616_5880625269949673420_n

Ankstyvi nėštumai Europos Sąjungoje, “Mail Online” vizualizacija.

2015 m. gegužę ta pati viceministrė Natalja Istomina BNS sakė, kad prieš aštuonerius metus priimta „Lytiškumo ugdymo ir rengimo šeimai“ programa  mokyklose yra dėstoma pasirenkamai, o 2016 m. kovą VU radijuje „Start FM“ ji jau teigė, kad mokyklų administratoriai šią programą integravo į bendrąją programą ir ji nuo pat 2007 m. buvo privaloma ir mokoma Lietuvos mokyklose. Mūsų kalbinti mokytojai, dirbantys ne vienerius metus mokyklose, apie tai nebuvo tekę girdėti.

Peršasi išvada, kad ŠMM tiksliai nežino, kokia apimtimi ši programa buvo įgyvendinta ir ar iš viso buvo įgyvendinta. Ministerija taip pat neatliko (arba visuomenei tai nežinoma) šios programos vertinimo, kuris, remiantis objektyviais kriterijais, galėtų įvardyti, ko ankstesnė programa stokojo, kodėl turime tokią situaciją, kokią turime.

Po kilusio bruzdesio tiek viceministė Natalja Istomina tiesioginiame LRT radijo eteryje, tiek Švietimo ir mokslo ministerijos paskyra „Facebook‘e“ paskelbė, kad naujosios programos niekas neplanuoja įdiegti mokyklose nuo ateinančio rugsėjo. Pastaroji tokią informaciją pavadino „netiesa“. Netiesą sakė ir pati viceministrė tame pačiame praėjusių metų interviu „BNS“, kuriame tvirtino „dirbame, kad nuo 2016 metų rugsėjo 1 dienos tokia programa atsirastų mokyklose kaip privaloma“? Beje, socialiniuose tinkluose skelbiama, kad Natalja Istomina 2016 m. rugsėjo pirmąją, kaip programos starto datą, įvardijo ir Seimo Vaiko gerovės komisijoje dar šių metų balandžio pradžioje. Matyt, mintis, kad nepakaks laiko visuomenei susipažinti su naujai siūloma programa, kilo tik pastarosiomis dienomis, todėl terminas ir atidėtas.

ssmmmm_fbbb

Tokioje situacijoje toliau diskutuoti su ŠMM viceminsitre – nebeįmanoma, apie kokį pasitikėjimą ir patikimumą galime kalbėti? Privirta tiek košės, kad visa istorija turėtų pakvipti ne tik viešu atsiprašymu už visuomenės apgaudinėjimą, bet, matyt, ir realiu atsakymu už savo veiksmus.

Juodraštį galite peržiūrėti čia: https://manoteises.lt/wp-content/uploads/2016/05/programos_juodraštis.pdf

Komentuoki

 1. taip.manau

  Po tiek melo ministrė jau kitą dieną turėtų netekti posto. Ne tokiems žmonėms rodyti melo pavyzdį.

 2. Aušra

  Ugdymo programa – RELIGINĖ, KATALIKIŠKA, nors religija niekur nepaminėta. Vaikai turės augti tamsumoje, jiems bus knisamas protas nuo mažų dienų apie intymių santykių blogį ir jų buvimą tik santuokoje, bus demonizuojamos apsisaugojimo priemonės ir tylima apie LPL.

 3. p

  Džiaugiuosi, kad nebijot tiesiai šviesiai pasakyti – ministerija meluoja.
  Taip išeina, kad valdžia nuosekliai dezinformuoja visuomenę pasinaudodama turima prieiga prie žiniasklaidos priemonių.
  Netapkit viena iš tų priemonių!:)

 4. Ash

  Nagi nagi, kaip įdomu. Kaip suprantu, tiek viceministrė, tiek tėvų atstovas vadovaujasi krikščioniškomis vertybėmis – tai kaip ten su melavimu yra? Ir su pagrindiniu dėsniu – elkis su kitu taip, kaip nori, kad su tavim elgtųsi? Kol kas skamba viskas labai negražiai.

  Noriu tikėti, kad ši istorija pasieks ir spaudą. Švietimiečiams reikia žinoti, kas jiems vadovauja, ir kiek verti jų žodžiai. Iš mokyklos darbuotojų reikalauti skaidrumo, atvirumo – pirmi, o kaip su reikalavimais sau..?

 5. vATNYKAS

  o aš tai siūlau mano.teisės veikėjams pasigimdyti savo vaikus ir po to auginkite pagal pederastų, lezbiečių ir kt. nuostatas ir nelyskite prie mano vaikų, OK ????

 6. Jūratė

  Portalo manoteises.lt rėmėjai yra išvardyti rėmėjų skiltyje: https://manoteises.lt/apie/remejai-ir-partneriai/Su praėjusių metų finansinėmis ir veiklos atskaitomis galite susipažinti čia:https://manoteises.lt/lztc/lztc-skelbia-2015-m-veiklos-ir-finansines-ataskaitas/Nuorodos į statistikos šaltinius nurodytos tekste, spauskite ant aktyvių nuorodų.

 7. Klausimas Jums

  Jeigu Jūs jau keliate tokius klausimus, norėčiau ir iš Jūsų atsakymų.
  Pirma. Negyvename 18 mažiuje kaip bandote Jūs teigti, visi viską iš esmės žino, ar Jūs suvokiate kad lytinio gyvenimo propagavimas 15-mečiams juos tai skatina tai pradėti? Ar Jūs manote, kad 15-mečiai (16-mečiai) nežino kas yra prezervatyvai? gal jie kitoje visuomenėje gyvena? Antsyvas pradėjimas lytinio gyvenimo ir kontracepcija neturi nieko bendro, nes jei norės mylėtis tai ir darys, nesvarbu kad abu žmonės žino kad yra kontracepcija.
  Antra. Jūs teigiate: “Vien faktai, kad Lietuvoje pusę naujai užsikrėtusiųjų lytiškai plintančiomis ligomis sudaro jaunimas iki 29 metų, o paauglės ir jaunos merginos gimdo dvigubai dažniau nei Vakaruose – savaime kelia klausimą – kaip iki to nusiritome?” Kur tie faktai??? prašome konkrečiai.
  Trečia. Ar jus remia farmacininkai, jeigu taip, tai sąžiningai atsiskleiskite ( tai nieko blogo nėr). Nes propaguojant kontracepcija didinate konkrečių įmonių apyvartą.

 8. Mindaugas Kluonis

  Kaip darbo grupės narys galiu patvirtinti, kad tokia formuluotė, jog ugdant lytiškumą “rekomenduojama vengti aiškinti apie ligas”, bei neigiamo požiūrio į kontracepciją formavimas darbo grupės nariams pateiktoje programoje yra ir darbo grupės vadovė Natalja Istomina bei darbo grupės narys Renaldas Jančiauskas klaidina visuomenę, teigdami, jog tokių nuostatų programos projekte nėra.