Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Ragina palaikyti partnerystės institutą: laišką pasirašė daugiau nei 500 mokslininkų ir mokslininkių

Pora, pexels.com nuotr.

Pora, pexels.com nuotr.

manoteises.lt | 2022 05 25

Daugiau nei pusė tūkstančio akademinės bendruomenės narių pritaria partnerystės įstatymo būtinybei. Atvirą laišką pasirašę mokslo daktarai, dėstytojai, mokslo darbuotojai ir doktorantai sako, kad tokio įstatymo visuomenė laukia daugiau nei du dešimtmečius, jis svarbus tiek heteroseksualioms, tiek tos pačios lyties poroms.

„Šiuo kreipimusi norime parodyti, kad partnerystės klausimas rūpi, kad daug daugiau ir įvairesnių žmonių nei šiuo metu girdime viešojoje erdvėje mano, kad sąžiningą ir žmonių teises gerbiantį įstatymą priimti būtina. Mus, inicijavusias šį kreipimąsi, pradžiugino ir kartu nustebino toks didelis skaičius skirtingų bendruomenės narių, panorusių aktyviai išreikšti savo poziciją“, – sako Vilniaus universiteto (VU) profesorė ir viena iš laiško iniciatorių dr. Dovilė Jakniūnaitė.

Dovilė Jakniūnaitė, Emilijos Filipenkovaitės nuotr.

Dovilė Jakniūnaitė, Emilijos Filipenkovaitės nuotr.

Atvirą laišką Seimo nariams taip pat inicijavo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorė dr. Milda Ališauskienė ir VU docentė dr. Rūta Žiliukaitė. Iš pradžių platintas akademinės bendruomenės tarpe, laiškas surinko daugiau nei 250 parašų. Prieš savaitę iniciatyvą paskelbus viešai, prie jo prisijungė dar 270 mokslininkų.

„Ilgą iešmą bedrožiant, šuo kepsnį pagavo”, – folkloriškai sako paprastoji išmintis. Yra svarbių klausimų, kurių svarstymuose laiku nepadėjus taško, ištinka nuovargis, irzulys bei gėla, užuot subrandinus naujų idėjų ir radus subtilesnių visuomeninės darnos modelių. Nemaloniai stebina teisinių ir kultūrinių mažaraščių lingvistinė kūryba siūlant vis naujas formules partnerystei apibrėžti. Dar labiau glumina, kad tie, kuriems, tikiu, nuoširdžiai ir pagrįstai rūpi vaikus auginančių sutuoktinių šeimyninė autonomija, neigia kitų asmenų teisę į privatų gyvenimą“, –  sako VU profesorius dr. Paulius V. Subačius.

Paulius V. Subačius, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekos nuotr.

Paulius V. Subačius, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo bibliotekos nuotr.

Laišką pasirašė daugumos Lietuvos veikiančių universitetų atstovai, prie jo prisijungė ir akademinės bendruomenės nariai, dirbantys užsienio universitetuose. Tarp pasirašiusiųjų visuomenei gerai žinomos pavardės: VU dėstytoja ir Lietuvos nacionalinio muziejus direktorė dr. Rūta Kačkutė, VU profesorius dr. Vytautas Ališauskas, VDU profesorė ir Jungtinių Tautų moterų diskriminacijos panaikinimo komiteto narė Dalia Leinartė, Vilniaus dailės akademijos profesorė ir Nacionalinės premijos laureatė dr. Agnė Narušytė, Mykolo Romerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė ir daugelis kitų.

„Ar įmanoma, būnant laisvos ir demokratiškos šalies gyventoju, nepritarti dalykams, kurie leis tavo draugams ir kolegoms jaustis pilnaverčiais piliečiais? Man visada atrodė, kad laisvė būti savimi vienas iš svarbiausių dalykų, ir bet kokie pokyčiai, kurie tokių laisvių suteikia daugiau, yra būtini“, –  sako VDU profesorius, Informatikos fakulteto dekanas dr. Tomas Krilavičius.

Tomas Krilavičius, asmeninio archyvo nuotr.

Tomas Krilavičius, asmeninio archyvo nuotr.

Laiškas išsiųstas Prezidentui Gitanui Nausėdai, Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen, Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei ir visiems Seimo nariams.

Su laiško tekstu susipažinti galima ČIA.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki