Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Šeimos ir žmonės su negalia šią vasarą įgis didesnę teisinę apsaugą

2022 07 26

Nuo 2022 metų rugpjūčio 1 d. įsigalioja gyventojų apsaugos nuo diskriminacijos naujovės, kurias Seimas priėmė dar birželį. Įvedami įstatyminiai pokyčiai, stiprinantys šeimų, žmonių su negalia ir kitų asmenų teisių užtikrinimą. Nuo šiol bus draudžiama diskriminuoti dėl šeiminės padėties, darbdavys privalės imtis priemonių, kad žmonėms su negalia būtų sudarytos tinkamos darbo sąlygos, įteisinamas lengvatų teikimas dėl amžiaus, negalios bei socialinės padėties. Be to, bus draudžiama diskriminuoti dėl tėvystės, vaiko priežiūros atostogų, atostogų, skirtų slaugyti šeimos narį ar narę, lankstaus darbo grafiko nustatymo.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pateikia trumpą paaiškinimą, kas iš esmės keičiasi prasidėjus paskutiniam vasaros mėnesiui:

 

Nauja įstatymo nuostata

 

Taikymo pavyzdžiai
Draudžiama diskriminuoti dėl šeiminės padėties
  • Diskriminacija būtų laikomas parkavimo vietų skirstymas darbuotojams pirmenybę teikiant tik asmenims, turintiems vaikų.
  • Diskriminacija būtų laikomas vietų vaikų darželiuose skirstymas pirmenybę teikiant susituokusių tėvų vaikams.

 

 

Darbdavys privalo imtis priemonių, kad žmonėms su negalia būtų sudarytos tinkamos darbo sąlygos
  • Darbdavys (-ė), darbindamas (-a) asmenį su negalia, atsižvelgia į individualius jo ar jos poreikius ir sudaro galimybę dirbti ne visą darbo laiką.
  • Tinkamų darbo sąlygų nesudarymas nebūtų diskriminacija, jei įprastų sąlygų pakeitimai taptų neproporcinga našta darbdaviui ar darbdavei.

 

 

Draudžiama diskriminuoti dėl tėvystės, vaiko priežiūros atostogų, atostogų, skirtų slaugyti šeimos narį ar narę, lankstaus darbo grafiko nustatymo
  • Diskriminacija būtų laikomas darbo sąlygų pabloginimas asmeniui, einančiam (-iai) vadinamųjų „mamadienių“ ar „tėvadienių“.
  • Diskriminacija būtų laikomas mažiau palankus elgesys su asmeniu, kuriam (-iai) dėl šeiminių įsipareigojimų reikalingas lankstus darbo grafikas.

 

 

Įteisinamas lengvatų teikimas dėl amžiaus, negalios bei socialinės padėties
  • Įvairios nuolaidos senjorams ir senjorėms, žmonėms su negalia bei sunkiau besiverčiantiems asmenims bus teisėtos, net jei ir nebus atskirai įvardytos įstatymuose (pavyzdžiui, nuolaidos vaistinėse, teatruose ir pan.).

 

Vytis Muliuolis, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos nuotr.

Vytis Muliuolis, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos nuotr.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Teisės grupės vadovas Vytis Muliuolis džiaugiasi šiomis naujovėmis. „Daugybę metų girdime žmonių istorijas, kai varžomos jų teisės, tačiau negalėdavome tirti kai kurių skundų, nes situacijos nebuvo reglamentuojamos įstatyme. Būdavo atvejų, kada gyventojai ir gyventojos tiesiog neturėdavo jokių instrumentų, kaip apginti savo interesus. Naujoji Lygių galimybių įstatymo versija nėra tobula, tačiau žmonių apsauga nuo diskriminacijos tikrai stipriai išplečiama“, – sako jis.

Su aprašyto įstatymo pakeitimais galite susipažinti Seimo teisės aktų registre.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki