Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Kada išlaisvinsime žmones su negalia iš institucinių narvų?

Siekdama atkreipti valdžios atstovų ir visuomenės dėmesį į Lietuvoje vangiai vykstančius procesus integruojant į visuomenę socialinės globos įstaigose gyvenančius asmenis su psichikos ar proto negalia, VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos" 2015 m. vasario 24 d. Vilniuje organizavo socialinę akciją "Pokyčių sparnai". Akcijos metu balionais į dangų buvo paleistos 73 popierinės gervės – vilties simboliai, reiškiantys vietų skaičiaus sumažėjimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. (VšĮ Psichikos sveikatos perspektyvos nuotr.)

VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos" | 2015 03 02

Šiuo metu 42-ose Lietuvos globos įstaigose gyvena daugiau nei 6,5 tūkst. žmonių, turinčių psichikos ar proto negalią. Tačiau jie nori ir gali gyventi namuose!

Prieš metus, 2014 m. vasario 14 d. buvo pavirtintas veiksmų planas, numatantis institucijų mažinimą, vietoje jų kuriant ir vystant paslaugas bendruomenėje. 2014 metais socialinės globos namuose, skirtuose suaugusiems arba vaikams ir jaunuoliams, turintiems negalią, sumažėjo 73 vietomis, t. y. vidutiniškai mažiau nei 2 vietomis kiekvienoje institucijoje per metus. Tokiais tempais institucinės globos neliks daugiau nei per 90 metų.

Siekdama atkreipti valdžios atstovų ir visuomenės dėmesį į Lietuvoje vangiai vykstančius procesus integruojant į visuomenę socialinės globos įstaigose gyvenančius asmenis su psichikos ar proto negalia, VšĮ “Psichikos sveikatos perspektyvos” 2015 m. vasario 24 d. Vilniuje organizavo socialinę akciją “Pokyčių sparnai”. Akcijos metu balionais į dangų buvo paleistos 73 popierinės gervės – vilties simboliai, reiškiantys vietų skaičiaus sumažėjimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Tačiau aikštėje liko į dangų nepakilę tūkstančiai gervių – tiek asmenų šiuo metu vis dar gyvena socialinės globos įstaigose. „Įsipareigojame kasmet stebėti kaip vyksta vietų institucijose mažėjimas bei tikimės, jog ateinančių metų pavasarį į dangų paleisime ženkliai daugiau gervių“ – teigia VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ direktorė Karilė Levickaitė.

2014 m. spalio – gruodžio mėn. socialinės globos namuose VšĮ „Psichikos sveikatos perspektyvos“ vykdė JT Neįgaliųjų teisių konvencijos 19 straipsnio įgyvendinimo socialinės globos sistemoje stebėseną, kurios tikslas – surinkti informaciją apie perėjimo nuo institucinės prie bendruomeninių paslaugų pertvarkos parengtį ir vykdymą. Tyrimas leido įvertinti LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei socialinės globos namų pasirengimą vykdyti stacionarios globos sistemos reformą ir parodė, kad stacionarios globos sistema išliko mažai pakitusi nuo Nepriklausomybės atgavimo ir jos pertvarkai įstaigose nėra ruošiamasi. Planuojamų permainų atžvilgiu dominuoja išankstinis neigiamas nusistatymas, neugdomas socialinės globos namų gyventojų savarankiškumas, o savivaldybėse neplėtojamas bendruomeninių paslaugų tinklas.

Su stebėsenos ataskaita galite susipažinti čia.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki