Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Kontrolierė: apsnigtų šaligatvių nevalymas yra gyventojų su negalia diskriminacija

Nevalytas šaligatvis, pareiškėjos nuotr.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2021 05 17

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė įspėjo Kauno miesto savivaldybę dėl gyventojų su negalia diskriminacijos. Savivaldybės administracija žiemą neužtikrino, kad asmenys su judėjimo negalia galėtų saugiai naudotis šaligatviais.

Atlikusi tyrimą kontrolierė konstatavo, kad sausio–vasario mėnesiais dalis Taikos prospekto šaligatvių buvo užsnigti, valymo ir barstymo darbai nebuvo atliekami, todėl skundą pateikusi pareiškėja su negalia negalėjo saugiai judėti ar kirsti gatvės. Pėstieji galėjo praeiti išmintu siauru taku, kuris gyventojams su ribotu judumu buvo neįveikiamas (pareiškėja teigė, kad bandydama eiti skaudžiai susitrenkė kelį, jai teko eiti važiuojamąja kelio.

Minėta šaligatvių atkarpa buvo rekonstruojama, kelio danga išardyta, todėl nebuvo įtraukta į valomų šaligatvių sąrašą. Savivaldybės administracija, gavusi pareiškėjos skundą, nuo vasario vidurio inicijavo prospekto atkarpos sniego valymo ir barstymo paslaugas. Anot pareiškėjos, sniego valymo darbai prasidėjo per vėlai, kai sniegas jau buvo suledėjęs, todėl saugumas iki galo nebuvo užtikrintas.

Pagal sutartį su savivaldybe, prospekto rekonstrukcijos darbus vykdė AB „Kauno tiltai“. Statybų įstatyme įtvirtinta rangovų pareiga nepažeisti gyventojų gyvenimo ir veiklos sąlygų.

Kontrolierė nustatė, kad savivaldybės administracija netinkamai kontroliavo, kaip vykdomos sutartimi bendrovei perduotos viešosios erdvės priežiūros funkcijos.

„Džiugu, kad savivaldybės administracija atsižvelgė į pareiškėjos situaciją, tačiau tai nepanaikina fakto, kad dalį žiemos asmenys su negalia, tėvai su vežimėliais bei kiti judėjimo apribojimų turintys gyventojai negalėjo saugiai naudotis šaligatviais ir taip patekti į vietas, kuriose jiems reikėjo būti. Sudarius sutartį su statybos darbus vykdančia įmone savivaldybės pareiga užtikrinti viešųjų erdvių prieinamumą niekur nedingsta“, – sako lygių galimybių kontrolierė.

Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvencija, privaloma ir Lietuvai, numato, kad valstybės privalo garantuoti, jog fizinė aplinka, transportas, visuomenei teikiamos paslaugos ar skirti statiniai būtų prieinami ir žmonėms su negalia. Konvenciją ratifikavusios šalys turi imtis priemonių, kad kliūtys, asmenims su negalia trukdančios lygiai su visais naudotis paslaugomis ar objektais, būtų pašalintos.

Pagal Lygių galimybių įstatymą, paslaugų teikėjai (šiuo atveju, Kauno miesto savivaldybė) visiems vartotojams privalo sudaryti vienodas sąlygas gauti tokias pat paslaugas nepaisant asmenų lyties, amžiaus, negalios ir kitų asmens tapatybės požymių.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki