Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Laikas „nepatogiems“ klausimams – debatai siekiantiems europarlamentaro kėdės

manoteises.lt | 2014 05 08

Lietuvoje stinga viešosios diskusijos žmogaus teisių klausimais. Pastarieji dažnai suprantami tik kaip vienos kurios žmonių grupės reikalai, o kandidatų į Europos Parlamentą rinkiminėse programose apsiribojama abstrakcijomis. Tokia padėtis stebina Žmogaus teisių koaliciją, kuri visus neabejingus savo teisėms kviečia į specialų susitikimą – debatus.

Renginys vyks šių metų gegužės 8 d. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės būstinėje Vilniuje (Pylimo g. 4, Jašos Heifetzo salėje, III aukšte). Pradžia: 15 val. Debatus moderuos Lietuvos nepriklausomybės akto signataras, naujienų portalo 15min.lt vyriausiasis redaktorius Rimvydas Valatka. Organizatoriai: Žmogaus teisių koalicija ir „Beigelių krautuvėlė” – Lietuvos žydų bendruomenės vykdoma tolerancijos kampanija prieš antisemitizmo ir neapykantos apraiškas viešojoje erdvėje.

Debatuose dalyvauti ir savo poziciją žmogaus teisių klausimais pristatyti kviečiama po penkis kandidatų į Europos Parlamentą sąrašo atstovus iš šešių parlamentinių partijų. Iki gegužės 5 d. 12 val. savo dalyvavimą patvirtino trys Liberalų sąjūdžio sąrašo atstovai – Aušrinė Armonaitė, Tomas Baranovas ir Linas Kvedaravičius, socialdemokratė Marija Aušrinė Pavilionienė bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Tomas Tomilinas.

„Gyvename šalyje, kurioje apie 4000 vaikų ir apie 6000 suaugusiųjų su negalia gyvena segreguojančiose ir žmogaus teises pažeidžiančiose globos institucijose, tačiau apie vaikų teisę į šeimą, žmonių su negalia teisę į savaraniškumą, autonomiją, tik dabar pradedame kalbėti, nes tų dešimties tūkstančių žmonių tiesiog nematome kasdien, negirdime jų balso.”, – tvirtina VšĮ “Psichikos sveikatos perspektyvos” direktorė Karilė Levickaitė.

„Lietuvos politinis elitas pabrėžtinai vengia viešai išsakyti savo poziciją žmogaus teisių klausimais. Ypač atsargiai kalbama apie darbo ir šeimos derinimą, lytinį švietimą, neapykantą dėl rasės, tautybės, religijos, seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės. Akivaizdžias visuomenines problemas liudijantys faktai, pavyzdžiui, Kirtimų romų namelių griovimas, paplitusios patyčios ir didelis savižudybių skaičius domina tik vienetus. Tikimės, šie debatai praskleis paslapties šydą ir padės susidaryti objektyvų įspūdį apie kandidatų į Europos Parlamentą tikruosius ketinimus”, – teigia Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

„Sudarę politinę sąjungą – valstybę, žmonės, anot žydų mąstytojo Benedikto Spinozos, sukuria ypatingą jėgos ir teisės derinį, kuris daugelį kartų pranoksta atskiro žmogaus teises ir galias. Būtent todėl šis politinis darinys ir yra pajėgus užtikrinti kiekvieno atskiro žmogaus teisių apsaugą, o šiandien tai reiškia, kad  valstybė turi ne tik deklaruoti,  bet ir užtikrinti savo  kiekvieno piliečio teises”, –  teigia Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky.

Stebėti debatus, užduoti klausimus bei gyvai pabendrauti su kandidatais raginami ir spaudos atstovai bei visi besidomintys žmogaus teisėmis. Primename, kad rinkimai į Europos Parlamentą Lietuvoje vyks gegužės 25 d. Balsuojama bus reitinguojant pasirinktos politinės partijos sąraše nurodytus kandidatus. Jų šiais metais – per 200.

Žmogaus teisių koalicija – tai neformalus Lietuvoje žmogaus teisių srityje dirbančių nevyriausybinių organizacijų susivienijimas. Koaliciją sudaro organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos”, Lietuvos gėjų lyga, Lietuvos žydų bendruomenė, Lietuvos žmogaus teisių centras, Lygių galimybių plėtros centras, Lygių teisių ir socialinės plėtros centras, Romų visuomenės centras ir Tolerantiško jaunimo asociacija.

Žmogaus teisių pasižadėjimą jau pasirašė 13 kandidatų į Europos Parlamento rinkimus iš trijų skirtingų partijų – Lietuvos liberalų sąjūdžio, Lietuvos socialdemokratų partijos ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki