Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Mobiliajame telefone – psichikos sveikatai skirta programėlė

Programėlėje bus ir mokamoji medžiaga bei savipagalbos pratimai. CAFNR nuotr./Flickr.com

Izabelė Švaraitė | 2017 01 23

Kovą Lietuvoje pasirodys pirmoji kompleksinė mobiliosios emocinės savipagalbos programėlė. Ji padės stebėti savo būseną ir suteiks informaciją, kur kreiptis, prireikus pagalbos. Nemokamos aplikacijos kūrėjai mano, kad ji, mažindama psichikos sutrikimų stigmą, žmones paskatins labiau rūpintis savo sveikata.

Programėlę parsisiuntęs žmogus bet kuriuo metu galės žymėti savo emocijas ir stebėti, kaip jos kinta laike. „Tai paprasta, bet svarbi funkcija. Toks nesudėtingas įrankis gali padidinti asmens emocinį raštingumą, nes esi priverstas išmokti atskirti savo jausmus. Dažnai net nepagalvojame, kad prieš bandant įveikti emocinius sunkumus, labai svarbu juos tinkamai atpažinti ir suprasti“, – pasakoja vienas iš aplikacijos kūrėjų, jaunųjų profesionalų programos „Kurk Lietuvai“ projektų vadovas, Donatas Paulauskas.

Jis priduria, kad programėlėje taip pat bus mokamoji medžiaga bei savipagalbos pratimai. Aplikacija padės susisiekti su emocinės paramos ir bendrosios pagalbos linijomis, joje veiks išsami duomenų bazė. Žemėlapyje žmonės galės matyti šalia esančias įstaigas, galinčias suteikti reikiamą pagalbą.

„Labiausiai tokios aplikacijos poreikį parodo Lietuvos psichikos sveikatos rodikliai, tokie kaip savižudybių skaičius, laimės indeksas, patyčių ir smurto mastai, priklausomybė nuo psichoaktyvių medžiagų. Situacija prasta, ir tai – signalas, kad ignoravimo politika nėra išeitis“, – įsitikinęs D. Paulauskas.

„Kurk Lietuvai“ projektų vadovė Kristina Medžiaušytė, taip pat prisidėjusi prie aplikacijos kūrimo, primena, kad informacinių technologijų nauda sveikatos srityje ne kartą įrodyta. Jas įtraukti rekomenduoja ir Pasaulio sveikatos organizacija. Kūrėjai teigia, kad vis daugiau mokslinių tyrimų patvirtina, jog telefonų aplikacijos, internetinės programos, nuotolinės terapijos ir panašūs metodai padeda sumažinti streso, depresijos, bipolinio ar valgymo sutrikimų simptomus. Pagal sveikatai skirtas programėles pasaulyje pirmauja JAV ir Danija. Gerais rezultatais pasižymi ir Suomija, Ispanija, Nyderlandų Karalystė, Švedija bei Estija.

Programėle nesiekiama pakeisti psichologų ir psichiatrų darbo. Jos tikslas – sutrikimų prevencija. Kūrėjai viliasi prisidėsiantys prie vaistais grįsto gydymo modelio keitimo. „Daugelis žmonių vis dar gėdijasi pasakyti, kad turi emocinių problemų ar psichikos sutrikimų, nes bijo aplinkinių reakcijos. Ta gėda kartais trukdo kreiptis į specialistus. Galbūt programėlė pakeis šią normą. Norime stiprinti žmonių sąmoningumą, pasakyti, kad rūpintis savo psichikos sveikata nėra gėdinga, atvirkščiai – svarbu, būtina ir sveikintina“, – kalba D. Paulauskas.

„Tikimės, kad susisteminta informacija ir visas programėlės turinys bus naudingas ne tik patiems vartotojams, bet, prireikus suteikti pagalbą, nukreipti arba informuoti, ir artimiesiems ar net nepažįstamam žmogui gatvėje“,  – priduria K. Medžiaušytė.

IT technologijas jau pritaikė Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras (aplikacija „Man rūpi“) bei Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras (programėlė „Antistresiniai pratimai“). Internetu galima pasiekti ir Antakalnio poliklinikos programą „Geros nuotaikos link“. Egzistuoja kelios Vilniaus ir Vytauto Didžiojo universitetų kuriamos internetinės specializuotos savipagalbos programos. Tačiau, K. Medžiaušytės teigimu, vienos kokybiškos, kompleksinės ir visiems lengvai prieinamos nacionalinės mobiliosios programėlės Lietuvoje iki šiol dar nebuvo.

Nuo kovo ši programėlė bus prieinama „Android“ operacinės sistemos vartotojams. Ją parsisiųsti bus galima internetinėje „Google Play“ parduotuvėje. Šiek tiek vėliau „iTunes“ platformoje ji bus pasiekiama ir besinaudojantiems „iOS“ operacine sistema.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki