Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį

Skirkite 1,2 proc. savo gyventojų pajamų mokesčio Lietuvos žmogaus teisių centrui.

Ši parama Jums nieko nekainuoja, tačiau ji leis ir toliau kurti Jums svarbius pokyčius žmogaus teisių srityje.

Aktualu

Palaiko dauguma, dirba – kas trečias: žmonės su negalia sunkiai įsitvirtina darbo rinkoje

Žmonės su negalia, asociatyvi nuotrauka
Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2026 04 15

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų mano, kad darbdaviai turėtų sudaryti sąlygas žmonėms su negalia dirbti, rodo naujausia apklausa. Net 76 proc. respondentų sutinka su šiuo teiginiu. Apklausos duomenys atskleidžia platų visuomenės sutarimą dėl įtraukties svarbos, tačiau reali situacija darbo rinkoje išlieka gerokai sudėtingesnė.

Didžiuojasi kolegomis su negalia

„Visuomenėje daugėja supratingumo – vis dažniau pripažįstama, kad žmonės su negalia turėtų dirbti kaip ir visi kiti. Kartais tenka išgirsti, kad darbuotojai didžiuojasi, jog jų įmonėje dirba kolega su negalia. Įmonės taip pat sulaukia teigiamų klientų atsiliepimų pamačius, kad juos aptarnauja negalią turintis žmogus“, – teigia įdarbinimo tarpininkų organizacijos „SOPA“ vadovė Jurgita Kuprytė.

Visgi, nepaisant didėjančio palaikymo, Lietuvoje dirba vos trečdalis darbingo amžiaus žmonių su negalia.

J. Kuprytė pabrėžia, kad vis dar per mažai darbdavių pažįsta skirtingas negalias ir žino, kas yra tinkamas darbo sąlygų pritaikymas: „Dauguma galvoja tik apie fizinės aplinkos pritaikymą, nors pritaikymu laikomas ir darbo grafiko, laiko, tempo, krūvio pritaikymas, užduočių organizavimas ir net mentoriaus skyrimas.“

Kontrolierė: darbdaviai privalo sudaryti sąlygas

Lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė atkreipia dėmesį, kad pareiga tinkamai pritaikyti darbo sąlygas žmonėms su negalia yra numatyta įstatymuose. Darbdaviai turi užtikrinti tinkamą sąlygų pritaikymą – prireikus, keisti darbo organizavimą ar darbo vietą, kad žmogus galėtų atlikti pavestas funkcijas.

Birutė Sabatauskaitė. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Anot kontrolierės, sudėtingas net įsidarbinimo procesas. „Vis dar pasitaiko atvejų, kai žmonės baiminasi apie savo negalią kalbėti darbo pokalbio metu, nes nuogąstauja, kad tai sumažins jų galimybes būti įdarbintiems. Baimės nėra nepagrįstos – esame susidūrę su gyventojų skundais, kai pasisakius apie turimą negalią, kandidatūra net nebesvarstoma. Kartais į žmogaus galimybes dirbti žiūrima labai techniškai – vien pagal negalios nustatymo išvadą“, – sako kontrolierė.

Tarnybos duomenimis, su darbo santykiais susijusių skundų dėl negalios gaunama nedaug. Tačiau žmonės su negalia nevengia kreiptis dėl diskriminacijos kitose kasdienio gyvenimo srityse – paslaugų prieinamumo, infrastruktūros kliūčių.

„Tai rodo, kad žmonės su negalia aktyviai gina savo teises, tačiau dar trūksta pasitikėjimo, kad jų balsas bus išgirstas pranešant apie diskriminaciją darbo srityje“, – teigia B. Sabatauskaitė.

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba primena, kad susidūrus su diskriminacija dėl negalios ir kitų pagrindų galima kreiptis konsultacijos arba pateikti skundą. Informacija, kaip tai padaryti, čia: https://lygybe.lt/susisiekti-del-diskriminacijos/.

Reprezentatyvi Lietuvos gyventojų apklausa atlikta 2025 m. gruodžio 13–22 dienomis. Ją Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atliko UAB „Spinter tyrimai“. Apklausta 1012 vyresnių nei 18 m. amžiaus asmenų.

Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki