Nevyriausybinių organizacijų ir ekspertų koalicija „Psichikos sveikata 2030“ kreipėsi į parlamento atstovus ragindami išsaugoti Seimo savižudybių ir smurto prevencijos komisiją.
Pasak koalicijos, svarbu netrikdyti efektyviai veikiančios komisijos darbo, todėl raštu išreikštas nepritariamas jos panaikinimui bei smurto ir savižudybių klausimų supriešinimui.
„Koalicijos atstovai remiasi moksliniais ir praktiniais argumentais, paaiškinančiais, kad būtina dirbti tiek savižudybių, tiek smurto prevencijos, psichikos sveikatos gerinimo srityse neišskiriant nė vienos iš jų. Sprendžiant šiuos klausimus, reikia sisteminių psichikos sveikatos priežiūros ir socialinės apsaugos sistemos pokyčių, kurie ir yra aptariami komisijos veikloje, rimtai vykdomos parlamentinės kontrolės“, – sako organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ direktorė Karilė Levickaitė.
Psichikos sveikatos ekspertų rašte pabrėžiama, kad, sprendžiant savižudybių ir smurto klausimus, psichikos sveikatos ir socialinės apsaugos sistemų pokyčiai yra būtini. Būtent juos ir kontroliuoja Seimo savižudybių ir smurto prevencijos komisija. Jos veikloje buvo svarstytas Psichologų praktinės veiklos įstatymas, psichologinių paslaugų apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto galimybė, žmogaus teisių apsauga socialinėje ir sveikatos srityje. Komisija taip pat prisidėjo ir prie įstatymo, apsaugančio vaikus nuo smurto, priėmimo.
Komisijos ateities svarstymas į antradienio Seimo darbotvarkę įtrauktas kaip rezervinis klausimas. Šiuo metu yra registruotas siūlymas likviduoti veikiančią Seimo savižudybių ir smurto prevencijos komisiją. Jos vietoje siūloma įsteigti naują, kuri veiktų tose pačiose srityse tik jos pavadinime žodžiai būtų sukeisti vietomis – Seimo smurto ir savižudybių prevencijos komisija.
Koaliciją „Psichikos sveikata 2030“ jungia 23 organizacijas ir ekspertus. Pasirašiusiųjų sąrašą galite pamatyti čia.