Atidaryti paeišką Grafinis elementas
Atidaryti paiešką Grafinis elementas
Uždaryti paieškos laukelį
Aktualu

Žaidimo „Apleista psichiatrinė“ kūrėjai diskriminavo žmones su intelekto negalia

Erkan Utu, Pexels

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba | 2023 09 04

Atlikus tyrimą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyboje nustatyta, kad UAB „Proto sielos“, organizuodama pramoginį komandinį žaidimą „Apleista psichiatrinė“, diskriminavo asmenis su psichosocialine ir intelekto negalia bei stigmatizavo psichikos sveikatos sutrikimų turinčius asmenis.

Tyrimas buvo pradėtas gavus informaciją, kad interneto svetainėje „Mazebrain.lt“ pateikiamame paslaugos aprašyme asmenys su psichosocialine ir (ar) intelekto negalia apibūdinami neigiamai (vartojama sąvoka „psichas“) ir demonizuojant, nurodant, kad „jų reikia saugotis“. Toks aprašymas, pasak į Tarnybą besikreipusio asmens, neigiamai reprezentuoja ir psichiatrijos ligonines, kurios Lietuvoje teikia psichikos sveikatos priežiūros paslaugas.

Nevyriausybinės organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ ekspertų (-čių) tyrimo metu Tarnybai pateiktoje išvadoje pabrėžiama, kad bendrovės teikiama paslauga „Apleista psichiatrinė“ ir komunikacija apie ją smarkiai prisideda prie psichikos sveikatos ir negalios stigmos stiprinimo Lietuvoje.

„Pasak Pasaulio sveikatos organizacijos, bent vienas iš keturių asmenų per gyvenimą patiria psichikos sveikatos sutrikimą. Deja, bet dėl Lietuvos visuomenėje egzistuojančios giliai įsišaknijusios stigmos, didelė dalis žmonių, patiriančių psichikos sveikatos sutrikimus, nesikreipia pagalbos. Bendrovė, piešdama tokį neigiamą paveikslą, kurstydama baimę ir akivaizdžiai demonizuodama psichikos sveikatos paslaugą ir jos vartotojus savo „pramogoje“, prisideda prie stigmos stiprinimo, o tuo pačiu neakivaizdžiai prisideda ir prie žmonių skatinimo nesikreipti pagalbos“, – teigia organizacijos „Psichikos sveikatos perspektyvos“ vadovė Karilė Levickaitė.

Karilė Levickaitė, Bertos Tilmantaitės nuotr.

Karilė Levickaitė, Bertos Tilmantaitės nuotr.

Anot Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos teisininkės Linos Cicėnaitės, kalba, kurią vartojame kalbėdami apie asmenis su negalia, neabejotinai daro įtaką mūsų požiūriui į pasaulį. „Terminai, kurie buvo plačiai vartoti prieš keletą metų, šiandien daugiau nebetinka. Siekiant išvengti menkinimo ir diskriminacijos bei gerinti supratimą, kokios sąvokos yra žeminančios ir nevartotinos kalbant su žmonėmis su negalia arba apie juos, derėtų pasikonsultuoti su Lietuvoje veikiančiomis negalios organizacijomis“, – pažymi ji.

Atsižvelgus į visas tyrimo aplinkybes, paslaugas teikiančiai bendrovei buvo rekomenduota nutraukti lygias galimybes pažeidžiančius veiksmus – visoje paslaugos komunikacijoje pašalinti vartojamus žmones su negalia žeminančius terminus.

Pagal Lygių galimybių įstatymą, paslaugų teikėjai (-os) privalo užtikrinti, kad reklaminėje informacijoje nebūtų išreiškiamas pažeminimas arba paniekinimas dėl negalios, lyties, socialinės padėties ir kitų asmens tapatybės bruožų, nebūtų formuojamos visuomenės nuostatos, kad dėl šių požymių asmuo yra pranašesnis ar menkesnis už kitą.

Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Grafinis elements
Komentuoki