Aktualu

Baikime flirtuoti su Blackface

Iš Lietuvos pop žvaigždžių negali reikalauti daug – bet dėl Bob Marley meilės, nebesidažykite veido juodai imituodami juodaodes įžymybes. Kad ir ką jums sakytų TV prodiuseriai. Ar Agnė Jagelavičiūtė.

Martynas, "Muzikinės kaukės" laimėtojas.

„No Woman, No Cry“ buvo pirmoji daina, kurią išmokau groti gitara“ – savaitgalį prieš lipdamas į BTV laidos „Muzikinė kaukė“ finalo sceną kalbėjo jos dalyvis Martynas kukliai šypsodamasis, vilkėdamas džinsus ir marškinėlius, kaip devyni iš dešimties baltaodžių vaikinų. Jis galėjo tiesiog pasiimti gitarą ir stoti prie mikrofono – būtų buvusi graži dedikacija mėgstamam atlikėjui ir paties Martyno muzikinei praeičiai. Jis nėra ir negali būti Bobu Marley, bet gali priminti publikai puikias jo dainas jas interpretuodamas per europietišką muzikinį kontekstą – tą, kuriame užaugo, kurį supranta, kurį gali reprezentuoti.

Tačiau Martynas į sceną žengė su dredų peruku, priklijuota barzda ir juodai išsitepęs veidą ir visą kūną, dainuodamas bandė imituoti jamaikietišką akcentą. To reikalavo jo „muzikinė kaukė“. Tą vakarą jis buvo ne tik Bobu Marley, bet ir Edmundu Kučinsku – šį vaizdavo prisiklijavęs žeminančiai didelę nosį. Ankstesnėse laidose jis buvo bandęs įsikūnyti ir į Amy Winehouse personažą – ir tai nebuvo drag queen rinkimai.

Tarp pasirodymus vertinusios komisijos narių sėdėjo Radžis ir Asta Baukutė – po „No Woman, No Cry“ ji dainininką čia pat apkabino ir pabučiavo. Martynas laimėjo šou. „Muzikinė kaukė“ šį sezoną buvo viena populiariausių laidų lietuviškose televizijose.

Kiekvienas šių aspektų yra savaip gąsdinantis. Bet kadangi esame žmogaus teisių tinklalapyje, apsistokime ties veido dažymu juodai arba blackface.

Suvokime viena – tai yra rasistiška. Taškas.

Praktika dažytis veidą atėjo iš 19-ojo amžiaus Amerikos, kurioje tada dar buvo įteisinta vergija. Baltaodžiai aktoriai dažydavosi veidus juodai ir imituodavo juodaodžių manieras – vardan to, kad baltaodžių publikai būtų linksma. „Muzikinė kaukė“, žinodama tai ar ne, jungiasi prie šios tradicijos. Šou organizatoriai daro tą patį: pasiima juodaodžių kultūrą ir ją išnaudoja vardan savo pramogos ir pinigų. Veido dažymasis juodai XXI a. amžiuje yra liūdnos praeities reliktas, panašus kaip negalią turinčių žmonių šou („Freak show“) ar gyvūnai cirke važinėjantys dviračiais. Taip, ir tai egzistavo, tokia yra mūsų istorija. Reikia ją suvokti ir niekada nebekartoti. Bent jau taip blackface mato civilizuotas pasaulis.

Lietuvos kultūrinis kontekstas yra kitoks nei Amerikos. Čia lig šiol beveik negyvena juodaodžių žmonių, vergovei ir jos įtakai mokykloje skiriamos tik kelios pamokos. Netgi „n“ žodis yra įtrauktas į dabartinį lietuvių kalbos žodyną, nes lietuviškame istoriniame kontekste jis neva neturi įžeidžiančios reikšmės – argumentas, kurį su pasimėgavimu naudoja Lietuvos radikalai įžeidinėdami juodaodžius žmones.

Tad įmanoma suprasti, kodėl „Muzikinės kaukės“ organizatoriams atrodo normalu dažyti dalyvių veidus juodai ir rodyti tai geriausiu televizijos laiku. Esu tikras, kad nei Martynas, nei jo grimeriai nenorėjo pasišaipyti iš Bobo Marley rasės. To turbūt nenorėjo ir Vilius Tarasovas šou metu atlikęs Stevie Wonder ir Seal dainas. Tačiau rezultatas atrodo taip, kaip atrodo:

Ką daryti? Negi atsisakyti visų juodaodžių atlikėjų šioje ir panašiose laidose? Geriausia, žinoma, tokios laidos visai nekurti – verčiau įjungti šių atlikėjų koncertų įrašus, nei kurti jų parodijas. Bet jei jau darote, nedažykite atlikėjams veidų. Artistas yra daugiau nei jo odos spalva. O jei nepakeitus odos spalvos neįmanoma atpažinti, į ką bandyta persikūnyti, reiškia, kad kostiumo dizaineriai nedirba savo darbo. Liepkit jiems susiimti, užuot priėmus lengviausią sprendimą – nudažyti veidą kita spalva.

BTV nėra vieninteliai transliuojantys šį persirengėlių karnavalą – panašaus formato šou yra įlindęs į daugelio šalių televizijas, įskaitant ir amerikietiškas. Pastarosios rasės problemą sprendžia paprastai – į ją tiesiog nekreipia dėmesio. Landry Fields, beje, Toronto „Raptors“ krepšinio komandos žaidėjas, gavęs užduotį sudainuoti Nicki Minaj dainą, tai ir padarė – su peruku ir twerkingu, bet be dažų ant veido. Tai yra sprendimas. Jo pasirodymas buvo daugelis dalykų, bet rasizmas nebuvo vienas jų:

Blackface vis dar galima pamatyti ir šiandienos Amerikoje. Tik rudenį į Niujorko „Metropolitan“ operos sceną išėjo pirmasis Otellas, kurio veidas nebuvo nudažytas juodai. Ir šiemet dar atsirado būrys žmonių Helovino vakarui persirengusių Kanye Westu – įskaitant ir juodai nudažytą veidą. Tai padariusieji nematė problemos – jų manymu, jie viso labo vienam vakarui persikūnyjo į populiariausią šiandienos reperį. „Kas gi čia tokio? Galų gale, jis juk populiarus ir turtingas!“

Ko jie negalėjo suprasti yra tai, kad odos spalva nėra vieno vakaro pramoga, kurią gali pasikeisti it pabodusius marškinius. Ir kad tik vienetams pasiseka taip, kaip pasisekė Kanye. Kaip ir Amerikoje, taip ir Lietuvoje odos spalva vis dar lemia, kaip būsi vertinamas visuomenėje. Statistika rodo, kad juodaodžiams JAV sunkiau įsidarbinti, mažiau šansų gauti išsilavinimą, daug sunkiau sulaukti sėkmės specifinėse industrijose kaip kinas ar ta pati muzika. Šitai nedingsta kitą dieną po Helovino, kai gali nusivalyti dažus ir toliau gyventi ramų baltą gyvenimą.

Odos spalva nėra žaidimas – ji veikia realius realių žmonių likimus. Darytis iš jos pramogą sau, pačiam nesusiduriant su problemomis, kurias patiria šios odos spalvos žmonės, yra provincialu ir savanaudiška. Tai darydami jūs nepažeidžiate įstatymų. Galbūt net rastumėte argumentų įrodinėjant, kodėl tai neva nėra rasistiška („Juk mes nenorime nieko įžeisti!“). Tačiau 2016-ųjų Europoje ginti blackface naudojimą yra nesusipratimas, panašus kaip save-vadinančios-liberalės Dalios Teišerskytės paaiškinimai, jog ji vartoja „n“ žodį, nes jis buvo vartojamas „Dėdės Tomo trobelėje“. Knygoje, kuri lietuviškai buvo išleista trečiajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje. Mes juk galime geriau.

Gyvenant Lietuvoje sunku suvokti pasaulį iš juodaodžio žmogaus perspektyvos, o rasinės problemos atrodo tolimos. Bet tai ir yra priežastis, kodėl mums nereikėtų flirtuoti su juodais dažais. Tačiau didesnė problema yra ta, kad šitai darantys žmonės ne tik kad nesupranta blackface problematikos, bet ir nenori bandyti suprasti.

Ir čia prieiname prie Agnės Jagelavičiūtės. Garsiausia Lietuvos stilistė šių metų Helovinui apsirengė kaip Kim Kardashian, o jos vyras pasirodė kaip Kanye Westas, su juodai nudažytu veidu. Jųdviejų nuotrauka pasidalino feisbuke.

Kai elektroninės muzikos prodiuseris Vytis Gruzdys-Boyfriend, dirbantis kartu su garsiu juodaodžiu reperiu Zebra Katz nusiuntė keletą nuorodų, kodėl dažytis veidą juodai Helovinui nėra pati geriausia idėja, Jagelavičiūtė jį pavadino „debilu“ ir pasiūlė „eiti pas daktarus“.

Feisbuke atsiradus daugiau kritikuojančių žmonių, ši juos išvadino „silpnapročiais“. Vėliau diskutuodama savo kritikus Jagelavičiūtė pavadino „žmogaus teisių gynėjais iš žuvų fabrikų“, taip pašiepdama, jog dalis komentatorių, anot jų feisbuko profilių, buvo emigravę į Londoną.

Jagelavičiūtės manymu, persirengę į Kim ir Kanye jie su vyru vaizdavo tik konkrečius žmones, o ne jų rasę, kas reiškia, jog jie ignoravo istorinį blackface kontekstą ir juodaodžių problemas Amerikoje, apie kurias pats Kanye kalba be galo daug. Jie bando atskirti šį atlikėją nuo jo odos spalvos, kai rasinė problematika yra viena svarbiausių Kanye kūrybos temų ir viena kertinių jo identitetų dalių. Jo dainos „New Slaves“ ar „Black Skinhead“ kalba pačios už save. Ar Agnė su vyru yra jas girdėjusi? Čia galima perskaityti visą diskusiją, jeigu tai galima taip pavadinti.

„Muzikinės kaukės“ ir Jagelavičiūtės pavyzdžiai liūdina, ir turėtų. Bet viskas yra geriau nei gali atrodyti. Lietuvoje susiformavo stipri hiphopo scena, Lietuvos džiazas turi pavydėtinas tradicijas. Tai yra muzikos žanrai, kuriuos pasauliui davė juodaodžiai kūrėjai. Lietuvos muzikantai, jų inspiruoti, sukūrė savas jų versijas, kartu išlaikydami pagarbą pradininkams.

Lietuvoje netgi susiformavo regio grupė „Ministry of Echology“, tapusi vienais pogrindžio scenos favoritų. Jos visi nariai – vietiniai lietuviai, neaugę Jamaikoje, turintys kitokią energiją ir tai suprantantys. Jie nebando savintis autentiškos regio kultūros, bet kuria savą, europietišką jos versiją. Tai jau nebėra jamaikietiška muzika – bet be jamaikietiško regio ji nebūtų gimusi. Ir jai sukurti grupėms nariams neprireikė veidų nusidažyti juodai. Bobui Marley ši muzika greičiausiai būtų patikusi.

Komentarai (26)
 1. evil

  http://i91.fastpic.ru/big/2017/0110/e5/ccce11ac79cabd587eee07227ad096e5.jpg

  mane zeidzia sitie rasistai su whiteface, kur kreiptis.

  2017 01 10 / IP: 78.62.144.211


  Netinkamas komentaras?

 2. hm

  Tai “Muzikinė kaukė” ir vadinasi KAUKĖ nes reikia ne save vaidinti, o kažką: juodaodį, baltaodį ar geltonodį visiškai nesvarbu. Bukas straipsnis.

  2015 12 31 / IP: 82.135.205.173


  Netinkamas komentaras?

 3. he

  tai ne duok dieve vaidinti ar parodijuoti juodaodi, nes tai rasistiska. tada ne duok die parodijuoti ar juoktis is baltaodzio nes tai irgi rasistiška. (juk niekas neprieštaraus, kad visi lygūs). Ergo – niekas iš nieko juoktis negali. nebent iš abstrakčių objektų ir reiškinių, bet aišku negalima dar ir iš religijos ir iš gyvūnėlių, nes jie nei apsiginti negali ir cirke iš jų juokiamasi, dėl to mes pratęstume šią prastą tradiciją. žodžiu galime pasijuokti iš oro – šiandien saulė šviečia, o vakar lijo – cha cha cha… arba iš geometrinių figūrų – koks apvalus trikampis – cha cha cha.

  2015 12 31 / IP: 78.60.193.72


  Netinkamas komentaras?

 4. >

  Leftardiniai shitfaceai, ko komentarus trinat. Eilinis irodymas, kad tolerastines padlos toleruoja tik jiem tinkancias nuomones. O autorius debilas.

  2015 12 31 / IP: 93.135.147.54


  Netinkamas komentaras?

 5. X

  Asile. “Muzikine KAUKE” visa esme yra buti tuo atlikeju kiek tik imanoma.

  2015 12 30 / IP: 87.247.78.22


  Netinkamas komentaras?

 6. sk

  sutikčiau, kad joks čia ne menas, ir nelabai koks šou. visgi rašinėlis tai silpnas…. skaitydama nesuprantu, kur autorius mato problemą, ar kad jagelavičiūtė londono lietuvius vadina kaimiečiais ar autorius visus netiesiogiai vadina kaimiečiais, kurie mano kitaip nei jis pats. visgi pasakykit kas nors 1 sakiniu, kas čia buvo ir kas buvo norėta pasakyti

  2015 12 30 / IP: 87.247.109.73


  Netinkamas komentaras?

 7. žiūrovė

  Man atrodo, nei Muzikinės kaukės organizatoriai, nei dalyviai, nei komisija neturi tikslo kažką pažeminti ar išjuokti. Įvairios įsikūnijimo, vaidinimo, pamėgdžiojimo, Beždžioniukų diskotekų ir pan. užduotys populiarios nuo vaikystės. Taip mokomės pažinti pasaulį, mokomės pastebėti ne vien savo, bet ir aplinkinių savybes, ypatybes. Krūvos žaidimų ir užsiėmimų šia tema. Suaugę irgi mokosi, eksperimentuoja, kaupia patirtį. Manau, kad muzikantams išbandyti save skirtinguose amplua ne tik naudinga, bet ir būtina, siekiant profesinio meistriškumo..

  2015 12 30 / IP: 212.12.195.232


  Netinkamas komentaras?

 8. gėda komentarus skaityti

  Kaip žmonės gali tai vadinti meno forma? Vaizduojant istorines asmenybes yra perteikiama jų asmenybė ir faktai. Blackface’as turi skaudžią istoriją susijusią su rasizmu. Labai, sakyčiau, lengva žmonėm čia ginti tokias kaimietes kaip Jurgelavičiūtę, kuri visiškai nesupranta apie problemas ir diskriminaciją, kurią patiria kitų rasių žmonės… Visiškai nematau čia meno.. Aktorius, kuris moka perteikti vaidmenį vien per kostiumą yra netikęs, o kostiumo dizaineris, kuris pasirenka odos spalvą kaip pagrindinį asmens bruožą taip pat tūrėtų dar padirbėti. Žodžiu, liūdna žiūrėti kaip žmonės bando ginti tokiu dalykus, patys nesusivokę kokią žalą daro kitiem, bet matos kad kol tai nežaloja jų- viskas tik “ant bairio”

  2015 12 30 / IP: 78.61.90.126


  Netinkamas komentaras?

 9. taip teisingai raso

  taip kai aktorius apsirengia hitleriu ir vaidina hitleri, tai ji reikia bausti nes daug zmoniu hitleris nuzude ir jiems skaudu.
  kai aktorius vaidina stalina tai taspats reikia bausti nes kitiem skaudu.
  uzdrausti juodaodziams aktoriams vaidinti baltaodzius ir uzdrausti baltaodziams vaidinti juodaodzius. Matete fima Baltosios pupytes? kur du juodukai baltas panas vaidino. Tai cia isviso tragedija…
  uzdrausti, uzdrausti, uzdrausti…

  o jei rimtai tai idijotas parase, kuris negali atskirti meno formos nuo rasizmo, toks pat idijotas gali prisikabinti ir prie istoriniu filmu, muzikos ir pan

  2015 12 30 / IP: 185.84.63.233


  Netinkamas komentaras?

 10. M

  Pridedu: nenoriu įžeisti autoriaus nei vienu komentaru, bet gal užsiimk naudingesne veikla, nei tokius skiedalus rašyk ;)

  2015 12 30 / IP: 81.7.65.17


  Netinkamas komentaras?

 11. M

  Neturi ką veikti autorius… Liūdna jam gyvenime bus iki grabo lentos.

  2015 12 30 / IP: 81.7.65.17


  Netinkamas komentaras?

 12. Lina

  Desimt metu Lietuvoje nebegyvenu ir vis neatsistebiu, ka dar televizijos prigalvos. Ir ko dar mokyklu peogramose nebus ilgai. Apsiverstu kape Marlis nuo situ peruku, jis i Marijos Antuanetes panasesnis, ne i BM dredus. Matyt pinigu neuzteko kostiumams. Tai kas cia per tribute? Apie juodas leles. Juodos barbes debiutavo praejus 10 metu po baltu. Neseniai JAV juodaode lele nauja paleido, buvo visiskas anslagas, isslave lentynas. Bet juoda lele visiskai kitas reikalas nei blackface. Net greiciausias Europoje internetas nenusviecia Lietuvos…

  2015 12 30 / IP: 104.244.192.244


  Netinkamas komentaras?

 13. Mindaugas

  Paranojiko rasinelis. Konkreti nesamone

  2015 12 30 / IP: 82.135.243.227


  Netinkamas komentaras?

 14. S.

  Mindaugas – tai kad būtent, MUZIKINĖ kaukė, o ne veido kaukė.
  Karoli, šaunuolis esi, kad apie tai kalbi ir tikrai argumentuotai aiškini, kali į tas kietas kaktas dalykus, kuriuos jau ir šiaip nujausti reiktų. Dar būtų smagu, kad pakalbėtum apie X-faktoriaus seksistus ir šlykščias senų diedų kabinėjimosi taktikas… Vis pažiūrėdavau, ką ten žmonės dainuoja, ir išjungdavau, kai komisija prasižiodavo… Na baisu, ką kalba autoritetais laikyti žmonės. Ar kaip rengiasi pasirodymui, jei jau grįžtame prie tos “Kaukės”. Visada yra būdų, kaip atskleisti atlikėjo stilių ir iš esmės esybę. Na velnias gi. Kita vertus, tai taip, nežinočiau, ką atkirsti komentarui apie vyrus, persirengiančius moterimis, jei jau norėčiau likti ištikima požiūriui apie odą – tiesiog kito kailį, kurio neapibrėžia nei odos spalva, nei lytis, nei kad ir ilga nosis… Juk tie vyrai tarsi pagarbiai elgiasi, nors… dažniau tai būna pikti šaržai.
  Ir aš visgi tikiu, kad egzistuoja ir whiteface problema, kuri yra tarsi atliepimas blackfaceui, tik jau šiais laikais, akis už akį, manau. Bet tik naiviai, neturiu stiprios nuomonės, prisipažįstu. Ką Tu apie tai manai?.. Kokie Tavo argumentai? Man tikrai įdomu!

  2015 12 30 / IP: 78.56.111.177


  Netinkamas komentaras?

 15. Numb

  Neįtikėtina, kad čia Karolis parašė šią neadekvatumo pasiutpolkę. Baisoka išties ir neramu, kodėl taip ir kas turėjo triggerinti šias visiškai neadekvačias, beprasmes įžvalgas.

  2015 12 29 / IP: 78.60.45.123


  Netinkamas komentaras?

 16. Mei

  p.s. O jei vyras persirengia moterimi, tai čia, sakyčiau seksizmas, ir turėtų būti griežtai smerkiamas. Nors palaukit…

  2015 12 29 / IP: 178.236.196.151


  Netinkamas komentaras?

 17. Mei

  Iš didelio rašto šįkart labai labai išeita iš krašto.

  2015 12 29 / IP: 178.236.196.151


  Netinkamas komentaras?

 18. varnas

  Aš norėčiau pranešti dar apie vienos rūšies žmogaus teisių pažeidimą.
  Kai “muzikinėje kaukėje” reikėjo parodyti Lietuvos dainininkus, tai visų atlikėjų veidai buvo nugrimuoti balta spalva. Tai diskriminacija.
  Kiek kartų per LT buvo vaidinamas žydas, aktorius būdavo nugrimuojamas taip, kad būtų panašus į žydą, su jam būdinga barzda, kasomis, su uždėta skrybėle. Tai žeidžia žydų savigarbą.
  Galima būtų ir daugiau paminėti panašių atvejų: pasakose aktorius vaidina vilką, užsidėjęs vilko kaukę, vyrai vaidina moteris, apsivilkę moteriškais drabužiais ir t.t.

  Reikėtų kelti į viešumą visus žmogaus (ir kito gyvo sutvėrimo) garbės ir orumo pažeidimus. Autoriaus parašytas straipsnis turi būti tik pradžia. Prisijunkime visi prie šio kilnaus tikslo.

  2015 12 29 / IP: 89.116.236.15


  Netinkamas komentaras?

 19. Dovilė

  O kaip straipsnio autorius paaiškintų tą faktą, kad yra gaminamos net lėlės, imituojančios juodaodžius žmones, kad ir pvz., Amerikos prezidento. Gal tada reikėtų jų nedažyti ir palikti baltais veidais bei kūnais? Turbūt, straipsnio autoriaus požiūriu, lėlių gamintojai yra rasistai ir, gamindami tokias lėles, šaiposi bei įžeidinėja kitos rasės žmones?

  2015 12 29 / IP: 212.52.36.172


  Netinkamas komentaras?

 20. Arturas

  Teko pamatyti sita ir rusiska laidos varianta, laidos tikslas ne tik parodijuoti dainuojant, bet ir atrodyti taip pat. Asmeniskai as nematau cia problemos, per daug giliai kapstai, niekur neiziuriu rasizmo. Visame pasaulyje baltieji parodijuoja nusidaze juodai veidus ir tai yra tikrai geriau nei iterpti krepsini, arbuza ar kfc. PS Dave Chappelle baltuosius parodijuoja issidazes veida baltai.

  2015 12 29 / IP: 213.164.123.18


  Netinkamas komentaras?

 21. MIndaugas

  Taigi laidos pavadinimas “Muzikinė kaukė” – o ko bloga Bob Marley kaukė?

  2015 12 29 / IP: 82.135.184.50


  Netinkamas komentaras?

 22. Inga

  Dar viena Beata Tiškevič, kuriam visada viskas ir visaip skauda:)
  Atsirado baltasis, patogiai gyvenantis ir apsiskaitęs miestietis, kuris norėtų uždrausti vieną iš nedaugelio pozityvių laidų Lietuvoje, nes (dėmesio!), ji yra rasistinė?! :D
  Linkėčiau užsiimti realia veikla, o ne rašinėti apie problemas, kurias greičiausiai pažįsti tik iš laikraščių, knygų ir filmų. Juk nesi juodaodis, tai jų vardu kalbėti yra gana drąsu.

  2015 12 29 / IP: 193.219.94.140


  Netinkamas komentaras?

 23. Karolina

  Su tomis visomis teisėmis baigiama išprotėti!!! Laidoje buvo stengiamasi atlikėjus padaryti kuo panašesnius į vaizduojamus dainininkus. Atsipalaiduokit truputį. Tai gal tada seksizmu apkaltinkit tuos atlikėjus, kurie parodijavo moteris???

  2015 12 29 / IP: 212.52.36.68


  Netinkamas komentaras?

 24. Sunervino

  Nusikalbi. Nieko blogo tame nematau

  2015 12 29 / IP: 85.206.129.119


  Netinkamas komentaras?

 25. Asta

  Ačiū, Karoli!

  2015 12 29 / IP: 78.56.189.33


  Netinkamas komentaras?

Komentuoti
Susiję straipsniai