english

„Atminimo akmenys“ (vok. Stolpersteine) – tai šaligatviuose ar grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas.
„Atminimo akmenys“ išvežtuosius į koncentracijos stovyklas, sušaudytus masinių žudynių vietose, nukankintus kalėjimuose ar kitaip nukentėjusius Holokausto metu simboliškai grąžina į miestų ir miestelių erdves, kuriuose jie gyveno, mokėsi ar dirbo, taip primindami, kad masinių žudynių metu nukentėjo ne abstraktūs skaičiai, bet konkretūs žmonės.
Pirmoji tokia lentelė buvo įrengta 1992 m. Kiolno mieste, Vokietijoje. Ant jos „Atminimo akmenų“ idėjos autorius, menininkas Gunteris Demnigas išgraviravo vadinamojo „Aušvico nutarimo“ eilutes, kuriomis SS reichsfiureris Heinrichas Himmleris įsakė pradėti Vokietijos teritorijoje gyvenusių romų deportaciją į Aušvico koncentracijos stovyklą.

Po dviejų metų menininkas išgraviravo pirmąsias plokšteles konkretiems žmonėms – ant jų buvo užrašyti žmonių vardai ir pavardės, gimimo bei mirties metai ir žūties vieta. Dar po metų šie atminimo ženklai atsidūrė Kiolno miesto šaligatviuose, taip pradėdami meninį projektą, tapusį didžiausiu memorialu po atviru dangumi pasaulyje.

Praėjus dvidešimčiai metų nuo projekto pradžios, beveik 60 tūkst. „Atminimo akmenų“ galite rasti daugiau nei dvidešimtyje Europos valstybių. Lietuva buvo 21 -oji šalis, prisijungusi prie šios iniciatyvos.

„Atminimo akmenys“ yra įrengti keturiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje, Kaune, Šiauliuose ir Panevėžyje.