english

Atminimo akmenys (vok. Stolpersteine) – tai šaligatviuose ar gatvių grindiniuose montuojamos atminimo lentelės, skirtos įamžinti nacionalsocializmo aukas.
2019 m. buvo įmontuoti 75 000 tokių atminties ženklų, kartu jie sudaro didžiausią memorialinį muziejų po atviru dangumi pasaulyje.

Atminimo akmenys išvežtuosius į koncentracijos stovyklas, sušaudytus masinių žudynių vietose, nukankintus kalėjimuose ar kitaip nukentėjusius per Holokaustą simboliškai grąžina į miestų ir miestelių erdves, kuriuose jie gyveno, mokėsi ar dirbo, taip primindami, kad per masines žudynes nukentėjo ne abstraktūs skaičiai, bet konkretūs žmonės.

Pirmoji tokia lentelė buvo įrengta 1992 m. Kelno mieste, Vokietijoje. Ant jos Atminimo akmenų idėjos autorius, menininkas Gunteris Demnigas išgraviravo vadinamojo Aušvico nutarimo eilutes, kuriomis SS reichsfiureris Heinrichas Himmleris įsakė pradėti Vokietijos teritorijoje gyvenusių romų deportaciją į Aušvico koncentracijos stovyklą.

Pirmasis Atminimo akmuo, wikipedia nuotr.

Pirmasis Atminimo akmuo, wikipedia nuotr.

Po dviejų metų menininkas išgraviravo pirmąsias plokšteles konkretiems žmonėms – ant jų buvo užrašyti vardai ir pavardės, gimimo bei mirties metai ir žūties vieta. Dar po metų šie atminimo ženklai atsidūrė Kelno miesto šaligatviuose, taip pradėdami iki šiol besitęsiantį meninį projektą.

Praėjus trisdešimčiai metų nuo projekto pradžios, Atminimo akmenis galite rasti beveik trisdešimtyje valstybių. Lietuva buvo 21-oji šalis, kurioje įgyvendinama ši iniciatyva.

2016 m. Lietuvos žmogaus teisių centro iniciatyva pirmuosius Atminimo akmenis Lietuvoje įmontavo menininkas Gunteris Demnigas.

G. Demnigas montuoja Atminimo akmenį dailininkei Černei Percikovičiūtei Kaune.

Šiuose devyniolikoje Atminimo akmenų atmenamų žmonių vardai ir jų biografijos surinktos bendradarbiaujant ir konsultuojantis su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene, Vilniaus Gaono žydų muziejumi, Romų visuomenės centru, dr. Lara Lempert, dr. Ilja Lempert, Vida Beinortiene ir seserimi Daiva Tumasonyte.

Šiuo metu Lietuvoje yra įrengti 64 Atminimo akmenys trylikoje šalies miestų ir miestelių – Vilniuje, Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Alytuje, Ukmergėje, Plungėje, Jurbarke, Švėkšnoje, Darbėnuose, Kuliuose, Krakėse, Vilkaviškyje.

Pirmąją Atminimo akmenų atsiradimo Lietuvoje iniciatyvą ir šio puslapio sukūrimą parėmė fondas EVZ ir „Geros valios fondas“.

Kviečiame pranešti apie naujai Lietuvoje įmontuojamus Atminimo akmenis Lietuvos žmogaus teisių centrui, kuris renka informaciją ir administruoja puslapį atminimoakmenys.lt. Informacijos mielai lauksime el. paštu info@lchr.lt