english

Samuelis Petuchauskas 

(g. 1894, nužudytas 1941 m. Paneriuose).

Samuelis Petuchauskas – išskirtinis tarpukario Lietuvos savivaldybės darbuotojas iš Šiaulių.

Nors buvo gimęs Vilniuje, S. Petuchauskas, atrodo, visą energiją skyrė tam, kad augantis pramoninis miestas taptų patogesnis ir modernesnis: nuo vandentiekio gerinimo, muziejaus-bibliotekos rūmų statybos iki vidaus pasų išdavimo – viskas jam buvo svarbu. Keitėsi burmistrai, socialdemokratą keitė tautininkas, o S. Petuchauskas vis buvo išrenkamas Šiaulių viceburmistru. Ir taip – 20 metų, kol Maskva panaikino savivaldybes.

Prasidėjus pirmajai sovietinei okupacijai, Petuchauskai persikėlė į Vilnių. Šeima jau buvo įtraukta į vežamųjų į Sibirą sąrašus. Ko nespėjo padaryti viena okupacinė valdžia, pabaigė kita. S. Petuchauskas buvo suimtas 1941 m. vasarą, kaip prisimena sūnus M. Petuchauskas, trijų, gražiai nuaugusių vyrų elegantiškais šviesiais kostiumais iš Vilniaus saugumo policijos. Tos pačios, kuriai vadovavo liūdnai pagarsėjęs Aleksandras Lileikis. S. Petuchauskas sušaudytas tų pačių metų rugpjūtį Paneriuose.

Atminimo akmuo Samueliui Petuchauskui įrengtas prie Šiaulių miesto savivaldybės, Vasario 16-osios g. 62, Šiauliuose, ten, kur ilgus metus dirbo S. Petuchauskas.