english

Mauša Levi

(g. 1886 m., nužudytas 1941 m. rugpjūtį, Pivonijos šile).

Fotografas, foto studijos „M. Levi“, veikusios nuo 1923 m. Kauno g, 15 ( dabar Kauno g. 22 ) Ukmergės mieste, savininkas.

Paskutiniais XX a. dešimtmečius fotografija tapo viena iš pagrindinių vizualinės komunikacijos sričių. Profesionalių fotografų daromi fotoportretai greitai įgijo populiarumą visuomenėje. Tarpukario Lietuvoje pradėtos kurti fotostudijos, daugumos kurių savininkai buvo litvakai.

Apie 1918 m. Ukmergėje duris atvėrė fotografijos studija „Baer ir Levi“, kurios savininkai buvo Šimon Bajer, vienos iš pirmųjų fotostudijų „Š. Baer“ Kaune steigėjas, ir Mauša Levi, kuris patirtį fotografijos srityje sukaupė, dirbdamas „Photo Studio“ Niujorke. Apie 1923 m. Mauša Levi tapo vieninteliu studijos „Bajer ir Levi“ savininku ir pakeičia jos pavadinimą į „M. Levi“.

Fotostudija specializavosi šeimos portretų, vinječių, grupinių fotografijų gamyboje ir tapo viena žinomiausių ir pagrindinių fotostudijų Ukmergėje, kurioje Mauša Levi drauge su Šimon Bajer sukūrė ištisą Seimo narių, valstiečių, kariškių, dvasininkų, studentų, rašytojų, menininkų, paprastų piliečių, pastatų, miesto gyvenimo akimirkų fotografijų galeriją. Jie paliko eilę vaizdų, kurie mums, nūdienos žmonėms, leidžia pažvelgti į kasdienį gyvenimą tarpukario nepriklausomoje Lietuvoje. Prasidėjus II pasauliniam karui, Mauša Levi kartu su kitais Ukmergės žydais 1941 m. liepos mėn. buvo įkalintas Ukmergės kalėjime. Nužudytas 1941 m. rugpjūčio mėn. šalia Ukmergės esančiame Pivonijos šile.

Atminimo akmuo Maušai Levi įrengtas Kauno g. 22, kur M. Levi dirbo savo studijoje „M. Levi“.

Atminimo akmuo Maušai Levi įrengtas Veprių pagrindinės mokyklos moksleivių, mokytojos Aldonos Medonienės ir Ukmergės m. savivaldybės iniciatyva.