english

 

Šioje skiltyje pateikiami žmonių dažniausiai užduodami klausimai ir atsakymai į juos. Tikimės, jog ši informacija prisidės prie sėkmingo asmenų, nukentėjusių nuo Holokausto, įamžinimo.

  • Kas yra Atminimo akmuo?

Tai akmens kubas, montuojamas šaligatviuose ar gatvių grindiniuose. Šio kubo viršus yra padengtas metaline žalvario plokštele, ant kurios graviruojamas norimo atminti žmogaus vardas. Atminimo akmenys išvežtuosius į koncentracijos stovyklas, sušaudytus masinių žudynių vietose, nukankintus kalėjimuose ar kitaip nukentėjusius per Holokaustą simboliškai grąžina į miestų ir miestelių erdves, kuriuose jie gyveno, mokėsi ar dirbo, taip primindami, kad per masines žudynes nukentėjo ne abstraktūs skaičiai, bet konkretūs žmonės.

  • Kas gamina Atminimo akmenis?

Akmenis gamina STIFTUNG – SPUREN – Gunter Demnig: http://www.stolpersteine.eu.

Kontaktinis asmuo – Anne Thomas, el. paštas: international@stolpersteine.eu.

  • Kiek kainuoja Atminimo akmuo?

Atminimo akmens kaina yra 120 Eur (įskaitant atsiuntimą).

  • Kiek žmonių gali būti įamžinta ant vieno akmens?

Ant vieno akmens galima įamžinti tik vieno asmens atminimą.

  • Kur Atminimo akmuo gali būti montuojamas?

Atminimo akmuo visada dedamas į šaligatvį prie buvusios nepriverstinės gyvenamosios vietos arba prie vietos, kur atmenami asmenys dirbo ar mokėsi. Nors šaligatviai priklauso valstybei, prieš dedant Atminimo akmenis patartina informuoti ir namo gyventojus.

Gunteris Demnigas – idėjos autorius – paprastai kloja akmenis priešais įėjimą į namą ar prie namo numerio, tokioje vietoje, kuri būtų labiausiai matoma praeiviams. Atminimo akmenys nėra montuojami niekam nematomose vietose, jie neglaudžiami ir prie pat namo.

  • Koks skirtumas tarp graviūrų „Nužudytas“ ir „Mirė“?

Įamžinant asmenis, mirusius įkalinimo vietose dėl maisto trūkumo ar pablogėjusios sveikatos, graviruojamas žodis „Nužudytas“, nes asmuo mirė ne natūralia mirtimi. Žodis „Mirė“ naudojamas tik tada, kai asmuo buvo išlaisvintas ir mirė vėliau. Getai laikomi įkalinimo vieta.

  • Kokie turėtų būti užrašai ant Atminimo akmens?

Atminimo akmenyje viršuje paprastai rašoma:

1.       ČIA GYVENO / DIRBO / MOKĖSI (pasirinkti vieną)

2.       asmens vardas, pavardė (moterų – ir mergautinė pavardė)

3.       gimimo data (rašomi tik metai)

4.       įkalinimo metai (rašoma pilna data, jeigu žinoma) ir vieta

5.       nužudymo / mirties metai (rašoma pilna data) ir vieta.

Tam, kad neįvyktų klaidų ir fondo darbuotojai tinkamai išgraviruotų atmenamų asmenų vardus ir pavardes, fondas informaciją prašo atsiųsti nurodyta tvarka.

  • Kas gali įmontuoti Atminimo akmenį?

Menininkas Gunteris Demnigas mielai atvyksta dėti Atminimo akmenų pats, bet menininko atskraidinimo ir jo apgyvendinimo išlaidas turėsite padengti jūs. Taip pat net ir menininkui pačiam atvykus, montavimui reikalinga bent vieno žmogaus pagalba, patiems būtina pasirūpinti ir montavimo medžiagomis.

Atminimo akmenis galima įdėti ir patiems, bet tam būtina įspėti fondą ir gauti jo leidimą.

  • Ar būtina gauti leidimus iš atitinkamų institucijų dėti Atminimo akmenį?

Taip. Su visa surinkta informacija patartina kreiptis į savo miesto ar rajono savivaldybės Kultūros paveldo skyrių ar vadovybę dėl pagalbos gauti oficialius leidimus Atminimo akmenims įdėti. Kai iniciatyvą palaiko tos vietovės sprendimus priimanti institucija, leidimus gali padėti gauti ji, ypač kai įamžinimą inicijuoja mokyklų bendruomenės. Kiekviena savivaldybė turi skirtingą tvarką leidimams gauti.

Reikalingi prašymai ir dokumentai, norint gauti leidimus:

1.       Prašymas atitinkamos savivaldybės Komisijai, nagrinėjančiai asmenų atminimo įamžinimo klausimus miesto ar rajono savivaldybėje. Prie prašymo patartina pridėti surinktą informaciją, taip pat informaciją apie Atminimo akmenis (jų idėją, dydį, plotį, sudėtį ir kaip jie įdedami). Pateikite ir atrastų dokumentų kopijas. Šios komisijos ar kito organo pritarimas atminimui įamžinti labai svarbus, todėl būtina paaiškinti, kokia yra atminimo įamžinimo gatvės grindinyje idėja. Kiekvienoje savivaldybėje tolimesnis leidimų išdavimo procesas priklauso nuo atitinkamos savivaldybės struktūros, dažniausiai galutinį sprendimą pasirašo Administracijos direktorius.

2.       Gavus savivaldybės leidimą, prašymą reikia pateikti ir Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos jūsų regiono skyriui. Tinkamą skyrių rasite Tarnybos puslapyje internete: http://www.nzt.lt/go.php/lit/Struktura-ir-kontaktai.

3.       Tuo atveju, jeigu norima dėti Atminimo akmenis vietose, kurios saugomos kultūros paveldo, būtina rašyti prašymą Kultūros paveldo departamentui.

Visų prašymų šablonus galite rasti internetinėje svetainėje www.atminimoakmenys.lt.

  • Kiek laiko gali užtrukti leidimų gavimo procesas?

Turint visą informaciją apie asmenis, kurių atminimą norima įamžinti, leidimų gavimo procesas gali užtrukti nuo 2 iki 12 mėnesių. Trukmė paprastai priklauso nuo vietos savivaldybių ar seniūnijų palaikymo.

  • Kaip prisidėti prie Atminimo akmenų ir įamžintų asmenų atminimo viešinimo?

Įdėjus akmenis Lietuvoje, informaciją apie įamžintus asmenis prašome atsiųsti Lietuvos žmogaus teisių centrui, kuris administruoja puslapį www.atminimoakmenys.lt. Prašome pridėti, jeigu turite, įamžintų asmenų nuotraukų ir Atminimo akmenų nuotraukų.

Informaciją prašome siųsti el. paštu: info@lchr.lt.